+421 911 399 755
Posvätné údolie Inkov a 6 miest, ktoré tam navštíviť
posvätné údolie Inkov

Posvätné údolie Inkov a 6 miest, ktoré tam navštíviť

Posvätné údolie Inkov alebo tiež Sacred Valley či Údolie Urubamba sa nachádza na juhu Peru, v Andách, len 20 km severne od mesta Cusco a bolo začlenené do ríše Inkov okolo roku 1000 nášho letopočtu.

Posvätné údolie pokrýva niekoľko historických miest, tony dôležitých ruín Inkov a krásnu andskú krajiny, kde stále žije tradičná kultúra komunít, je dôležitou turistickou destináciou, kde by nejeden cestovateľ dokázal stráviť aj niekoľko mesiacov. Nakoľko toľko času väčšina z nás nemá, v rámci jednodňových výletov z Cusca, môžete zažiť to najlepšie zo Sacred Valley za jeden deň, alebo niekoľko, podľa toho, čo si vyberiete.

Posvätné údolie Inkov: Ollantaytambo

Ollantaytambo je jedným z najobľúbenejších turistických miest v Posvätnom údolí Inkov.

Môže sa pochváliť niekoľkými fantastickými ruinami bývalých civilizácií Inkov a je tiež blízko k pamiatkam ako Maras a Moray, a ako taký je pravidelným hitom mnohých výletov do Sacred Valley a obľúbeným miestom na prenocovanie pre mnohých, ktorí potom cestujú hlbšie do regiónu.

Známe ruiny sa nachádzajú len kúsok od centra mesta Ollantaytambo, vstup do ruín je súčasťou Travel Pass (ak ste si ho zakúpili) a nie je vôbec problém stráviť tu aj pol dňa. Po niekoľkých hodinách túlania sa po ruinách si nenechajte ujsť trh so suvenírmi pri vchode alebo príležitosť preskúmať aj samotné krásne mestečko. V Ollantaytambo je tiež veľa miest a možností ochutnať skvelú peruánsku kuchyňu.

 

jazero titicaca peru, posvätné údolie Inkov

Peru

Maras

40 km severne od Cusca sa nachádza miesto, ktoré je turistami veľmi obľúbené. Zatiaľ čo Maras je mesto, väčšina ľudí prichádza za neuveriteľnými vyparenými soľnými baňami, kde miestni ľudia získavajú tento vzácny minerál z mnohých rybníkov, ktoré do krajiny vrývajú mozaikový dizajn.
Oplatí sa vidieť jazierka na odparovanie soli, ktorých je viac ako 5 000 a ktoré sa používajú už od čias Inkov.

Moray

Za zmienku stojí, že Maras je naozaj len krátky výlet a ak ste už tu, súčasťou denného výletu by som urobila aj návštevu Moray.
Moray vyzerá ako obrovský amfiteáter, ktorý poukazuje na inovatívne, progresívne a experimentálne poľnohospodárske techniky Inkov. Jednoznačne je to jedno z najlepších miest na návštevu v Sacred Valley a vstup sem je tiež súčasťou Cusco Travel Pass, ale vstup sa dá kúpiť aj samostatne.

Chinchero

Ďalším úžasným miestom v Sacred Valley je Chinchero a to vďaka jeho veľkému súboru ruín a slávnemu trhu, ako aj krásnemu prostrediu a koloniálnemu kostolu. Opäť to môžete skombinovať s výletom do Maras a Moray v rámci predĺženého denného výletu alebo sem v nedeľu zavítajte samostatne, aby steste mohli navštíviť neuveriteľný trh, ktorý sa tu koná len v nedeľu. Celé mesto v tento deň ožíva, mnohí miestni obyvatelia prichádzajú z okolitých miest a dedín nakupovať a stretávať sa.

Pisac

Prichádzame k mestu, kde som v Posvätnom údolí strávila najviac času a určite je to jedno z top miest, ktoré treba navštíviť – Pisac.
Miesto s neuveriteľnými ruinami, epickou turistikou, úžasnými výhľadmi na údolie, silnou miestnou komunitou a rastúcou alternatívnou cestovateľskou scénou. Toto je miesto, kam plánujete prísť na jeden deň a nakoniec tam strávite viac ako týždeň.

Machu Picchu

A nakoniec, najznámejšie miesto v Sacred Valley, miesto, ktoré počas svojho pobytu v Peru nesmiete vynechať (pravdepodobne to je váš hlavný cieľ návštevy Peru), jeden z divov sveta, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO, Machu Picchu. O Machu Picchu by sa dala napísať celá kniha, či už o samotnom mieste, alebo rôznych peších turistikách od jednodňových jednoduchých po niekoľkodňové náročné ale úžasne epické treky.

Lost your password?