+421 911 399 755
Cestovanie po Peru: dôvody, pre ktoré sa nadchnete aj vy
cestovanie po peru

Cestovanie po Peru: dôvody, pre ktoré sa nadchnete aj vy

Úplne na prvom mieste tohto zoznamu, prečo tak milujem cestovanie po Peru, musí byť jednoznačne turistika.

Nie je pochýb, že v Peru sa dajú robiť jedny z najlepších peších túr na svete!
A aj keď nie ste ten najväčší fanúšik trekkingu, verte mi, naozaj si nebudete môcť pomôcť a budete unesení samotným množstvom, kvalitou a rozmanitosťou trás, ktoré môžete podniknúť v tejto krajine – od viacdňových mega túr v Andách až po pokojné denné prechádzky okolo jazera Titicaca. Peru má niečo pre každého.

Strávila som v Peru niekoľko mesiacov, z toho týždne len turistikou. Aby som pravdu povedala, doslova som tam prepadla turistickej vášni. Tých možností túr je tam toľko, že si nebudete vedieť vybrať. Našťastie si nemôžete vybrať zle, lebo bez ohľadu na to, akú túru si vyberiete, vždy zažijete neopakovateľný zážitok a tie andské výhľady je naozaj ťažké prekonať.

Cestovanie po Peru: diverzita

Peru

Ďalším dôvodom, prečo milujem cestovanie po Peru je rozmanitosť krajiny, podnebia, topografií a scenérií, ktoré si tu môžete bezmedzne vychutnávať.

Peru sa môže pochváliť amazonskou džungľou, andskými horami a tichomorským pobrežím, a to nevraviac o vysokohorských pláňach, obrovských jazerách, hlbokých kaňonoch, strašidelných púšťach a rušných mestách.
V Peru máte pocit, akoby 5 či 6 krajín stlačili do jednej. Tak je to úžasné!

Ak by ste sa ma spýtali, koľko času odporúčam na Peru, tak úprimne aspoň 2 týždne odporúčam stráviť v tejto krajine, ale majte na pamäti, že to je naozaj minimum.

Pokiaľ si chcete vychutnať celú rozmanitosť a nádheru peruánskeho podnebia a scenérie, potom je výlet mesiac + to, čo skutočne potrebujete, pretože Peru je obrovské!

Ale nezúfajte, máme pre vás pripravených niekoľko rôznych itinerárov, dokonale prispôsobených časovému rámcu tak, aby ste zažili z Peru to najkrajšie a najzaujímavejšie pre vás.

Bohatá kultúra

A s touto neuveriteľnou rozmanitosťou prichádza aj bohatá kultúra krajiny.

Od domorodých komunít žijúcich v La Selve (povodie Amazonky) cez moderných mestských umelcov v Lime až po tradičných pastierov lám žijúcich na vysokých andských pláňach.

Nadväzujte rozhovor s miestnymi obyvateľmi, kedykoľvek je to možné. Získate tak prehľad o tom, čo Peruánci milujú, ako žijú, smejú sa a vidia svet – vaše cestovanie po Peru bude o to bohatšie.

 

Priateľskí ľudia

Peru turistika

Peruánci sú neuveriteľne priateľskí ľudia.
Nepochybne jedným z hlavných dôvodov, prečo mám tak veľmi rada cestovanie po tejto krajine, je srdečná a príjemná pohostinnosť, ktorej sa mi vždy dostalo od týchto ľudí.

Zdá sa, že Peruánci, ktorí sú otvorení a navždy ochotní pristaviť sa na rozhovor, si skutočne užívajú návštevníkov vo svojej krajine a nie je vôbec ťažké spoznať miestnych obyvateľov a baviť sa s nimi!

Neraz ma pozvali, aby sa so mnou podelili o jedlo alebo dokonca, aby som s nimi zostala v ich dome na nejaký čas.
A zatiaľ čo Peru, rovnako ako každá krajina na svete, nie je bez nebezpečenstva, vo všeobecnosti ju pokladám za veľmi bezpečnú a ako sólo žena cestovateľka som sa tu cítila vždy veľmi bezpečne.

Ak sa stratíte na ulici, alebo ste zmätení v autobuse, miestni obyvatelia vám veľmi radi pomôžu, keď môžu. To však nevylučuje dodržiavanie základnej cestovateľskej zásady používať zdravý rozum, najmä vo veľkých mestách, dávať si pozor na svoje veci a bezpečnosť tak, ako všade inde na svete. Peru ale určite nie je krajina, ktorej by ste sa mali báť alebo váhať s jej návštevou, dokonca ani vtedy nie, keď cestujete ako sólo dobrodruh.

Precvičovanie španielčiny

Peru turistika

A všetko to debatovanie s miestnymi obyvateľmi má ďalšiu výhodu – je to skvelý spôsob, ako si zlepšiť španielčinu!
V skutočnosti je Peru jednou z najjednoduchších krajín, v ktorej sa môžete naučiť hovoriť španielsky. Je to preto, lebo Peruánci nemajú príliš silný prízvuk a ľudia nehovoria príliš rýchlo.

Napríklad v porovnaní s Mexikom alebo Argentínou (nespomínajúc Čile!) je učenie sa a precvičovanie španielčiny v Peru hračkou!

Takže sa nebojte, skočte do toho rovnými nohami a zahryznite sa do serióznej španielčiny!

Chutné jedlo

A keď už hovoríme o tom, ako sa do niečoho zahryznúť, žiadny zoznam, prečo milujem cestovanie po Peru, by nemohol byť úplný bez toho, aby som nespomenula neuveriteľné jedlo tohto národa!

Možno sa o tom často nehovorí (mimo kruhov gurmánov), ale Peru skutočne vybuchuje ako kulinársky hotspot!
Vďaka rozmanitým geografickým oblastiam a podnebiu sa v Peru pestuje obrovské množstvo rôznych plodín, a keď sa tieto spoja, vytvoria senzačné jedlá plné úžasných chutí.

Takže, či už je to drahá reštaurácia v Lime alebo miestny trh s jedlom v Arequipe, peruánske jedlo je naozaj veľmi chutné.
… nebudem radšej ani začínať s kávou, ktorú tu pestujú a pražia!

Pisco sour

Dobre, takže, keď nie ďalej o káve, tak potom určite o Piscu.

Miestny nápoj vyrábaný z hrozna, ktoré sa pestuje na rozsiahlych viniciach blízkosti mesta Ica na Tichomorskom pobreží.
A verte mi, ak pijete alkohol, je pravdepodobné, že ostanete fakt milo prekvapení.

Pisco môžete vyskúšať samotné ako „shot“ (aj keď to veľmi neodporúčam!). Ale najlepší spôsob, ako si vychutnať tento nápoj je ako koktail s citrónovou napenenou šťavou Pisco Sour. Pisco Sours môžete ochutnať naprieč celou krajinou, ponúkajú ho všade. Ale ak budete v Ica, ochutnajte ho práve tu, lebo odtiaľto pochádza.

Bucket list!

Tento dôvod, prečo milujem cestovanie v Peru, je asi celkom zrejmý. Peru má niektoré z najuveriteľnejších pamiatok na svete, ktoré sa nachádzajú na bucket liste každého cestovateľa.

Všetci vieme o Machu Picchu (a áno, je to presne tak úžasné, ako vyzerajú obrázky!), ale to je len vrchol ľadovca. Od jazera Titicaca po kaňon Colca, národný park Huascaran po oázu Huacachina, ostrovy Ballestas po Rainbow Mountain a od posvätného údolia po rieku Amazonka, Peru to má všetko. Treba ešte niečo dodávať? Čím dlhšie cestujete po Peru, tým vám váš zoznam s miestami, ktoré musíte ešte navštíviť narastá a zároveň sa zhmotňuje.

Úžasná história

Peru

Peruánske pamiatky majú niečo spoločné, a to sú úžasné historické príbehy, ktoré majú za sebou.

Bohatá krajina Inkov – príbeh predkov, ktorý je dodnes veľmi živý v mnohých peruánskych komunitách – a učenie sa o tejto fascinujúcej civilizácii skutočne pridáva cestovaniu po Peru ďalší rozmer.

Suvenírové nebo

Peru suveníry

A nakoniec sa dostávam k dosť gýčovému, ale napriek tomu geniálnemu dôvodu milovať cestovanie po Peru – jednoduchou pravdou totiž je, že táto krajina je suvenírové nebo!

Vďaka všetkým tým úžasným inkským tkaninám a potlačiam, nehovoriac o epických trhoch a silných remeselných tradíciách, ktorými sa táto krajina môže pochváliť (ako aj skvelým cenám, by ste mali naozaj zvážiť príchod do Peru s prázdnym kufrom!

Lost your password?