+421 911 399 755
Návšteva Sýrie a 9 vecí, ktoré by ste mali o nej vedieť
návšteva Sýrie

Návšteva Sýrie a 9 vecí, ktoré by ste mali o nej vedieť

Mnohým ľuďom pri vyslovení slov návšteva Sýrie prejde mráz po chrbte a vybaví sa im vojna. Vojna v Sýrii už ale prakticky skončila a dnes už ide hlavne o nejaký spoločensky vytváraný strach, ktorý neodráža ozajstný život a pomery v tejto krajine. Mnohí sú prekvapení, že Sýria bola pred vojnou jednou z najobľúbenejších destinácií Blízkeho východu. Do krajiny prúdili turisti, čo je pochopiteľné, keďže tu nájdeme množstvo historických pokladov a neuveriteľne milých ľudí.

Môžem navštíviť Sýriu ako turista?

Áno, môžeš. Len smelo do toho!
Sýria sa pred niekoľkými rokmi opäť otvorila pre turistov. Proces získania turistických víz do Sýrie je podobný tomu, čo býval pred vojnou a nezmenilo sa nič ani na tom, že stále musíte mať so sebou miestneho sprievodcu.

Pokiaľ ide o etický aspekt cestovania na miesta ako je Jemen či Sýria, je pravda, že niektorí ľudia obľubujú „temnú turistiku“ a doslova vyhľadávajú s nadšením miesta, kde sa stalo niečo zlé a v mene honby za senzáciou a gýčových fotiek, zabúdajú na rešpekt k miestnym ľuďom. Treba si však uvedomiť, že to nie je tak dávno, čo boli tieto miesta vojnovými zónami a mnoho ľudí bolo nútených utiecť, aby si zachránili život. Zničili im domy, živobytie, celé mestá, niektorí zahynuli. Na druhej strane to ale neznamená, že by sme mali Sýriu vytesniť z nášho cestovateľského zoznamu, obzvlášť teraz, keď sa sem dá znovu ísť. Sýria je miesto plné histórie a keď tam cestujete s rešpektom, môžete sa dozvedieť veľa o nedávnej kríze a histórii pred ňou a po nej. To sa z internetu či správ nedozviete.

 

Vzhľadom na to, že Sýria bývala hlavnou turistickou destináciou, mnohí ľudia zamestnaní v turizme stratili cez vojnu svoju prácu. Ani dnes sa tým nedokážu uživiť, lebo turistov je stále málo. Ak chce niekto robiť v Sýrii sprievodcu, musí mať popri tom ešte ďalšiu prácu, aby sa uživil. Smutné je, že sa jedná o skutočne vzdelaných ľudí plynule rozprávajúcich niekoľkými jazykmi. Pre nás, čo vyhľadávame skôr menej preplnené destinácie, je to skôr výhoda, ale určite Sýrii prajem veľa návštevníkov, aby sa mohli čím skôr vrátiť do svojich životov. Sýrčania sú veľmi radi, keď vidia, že sa turisti vracajú.

Je teraz Sýria bezpečná?

Hlavné mesto Damašek je veľmi bezpečné, asi ako každé iné mesto na Blízkom východe. Damašek je veľmi živé mesto, ktoré nezasiahla vojna ako napríklad Aleppo alebo Homs. Ekonomika však nie je očividne na tom dobre a časté výpadky prúdu, najmä v zime, sú úplne bežné.

Tartus je pokojné plážové mesto. V Aleppe sa človek tiež môže cítiť bezpečne, akurát to mesto spolu s Homs bolo najviac zničené vojnou a tak je to tam skôr smutné. V Hame sa napríklad ani nebojovalo, takže tam je to tiež bezpečné. Čo sa Palmyry týka, píšem o nej na konci článku.

V Sýrii boje skončili, ľudia sa snažia vrátiť do normálu a žiť svoj život. Na uliciach môžete vidieť hrajúce sa deti, miestnych predávať suveníry, či nakupovať na miestnom trhu, alebo dospelých relaxovať v kaviarňach či reštauráciách … tak ako kdekoľvek inde na svete. Popri tom však všetko prestavujú a opravujú škody po vojne.

Ako môžem navštíviť Sýriu?

Sýria je opäť otvorená turistom. Ak chcete navštíviť Sýriu, musíte získať vízum a mať miestneho certifikovaného sprievodcu. Ako získať vízum do Sýrie sa dočítate tu.

Peniaze v Sýrii

Hneď ako dostanete víza na hranici, zameňte si peniaze. Je to takto najjednoduchšie. V Sýrii platia sýrskou librou (SYP). Myslite však na to, že v Sýrii sa nedá platiť kartou ani vyberať peniaze z bankomatu, preto si prineste dostatok hotovosti na vaše výdavky buď v eurách alebo USD.

Návšteva Sýrie: ako sa do nej dostať

V súčasnosti nie je možná letecká osobná doprava do Damašku. Ešte nedávno sa dalo letieť do do Damašku z Erbilu, Moskvy, Teheránu alebo Káhiry (so spoločnosťou Syrian Arab Airlines), čo sa v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou opäť obnoví. Takže ostáva príchod len po zemi z okolitých krajín. Do Sýrie sa viete dostať z Iraku, Jordánska a Libanonu. Najpopulárnejšie a najjednoduchšie je pricestovať práve z Libanonu. Cesta z Bejrútu do Damašku trvá autom približne 3-4 hodiny podľa premávky na cestách.

6 Môžem navštíviť Sýriu nezávisle?

Už nie. Technicky ste mohli v minulosti a poznám ľudí, ktorí to robili tak, že preskočili nejaké obruče. Ale nielen, že je to nebezpečné, hlavne tým nič nevyriešite. Na vstup a hlavne udelenie víz potrebujete sprievodcu, ktorý vám zabezpečí bezpečnostnú previerku. Bez nej prakticky nie je vôbec možný pohyb po krajine, keďže kontroly sú na každom rohu doslova a niekoľko krát za deň vás skontrolujú.

Ak ale nemáte radi davy ľudí, nevadí, má to riešenie. „Sprievodca“ nemusí byť len jedna veľká skupina ľudí. Môže to byť aj vodič, ktorý zároveň bude sprievodca a zabezpečí všetko potrebné. Takto sa dostanete k skutočne autentickým zážitkom. Bude to také autentické, aké len môže byť. Mám pre vás ešte jednu cenu útechy … po Damašku sa môžete túlať úplne sami.

Internet v Sýrii

Vzhľadom na situáciu s platobnými kartami alebo neexistenciou bankomatov, bola som prekvapená, že pripojenie na wifi som našla takmer v každom hoteli, kde som bývala. Môžete si kúpiť aj SIM kartu, ale podľa môjho názoru ju nepotrebujete, nakoľko ste so sprievodcom a wifi ľahko nájdete v ubytovaní.

Jedlo v Sýrii

Sýrske jedlo je absolútne úžasné. Veľmi sa podobá tomu libanonskému, samozrejme s nejakými miestnymi obmenami. Ide predovšetkým o humus, kibbeh, kebab, mansaf, arabský šalát Tabouli, čerstvý chlieb – všetko veľmi chutné. Asi o tom napíšem samostatný článok, toľko toho je. Určite ale skúste Manakish. Je to okrúhly chlieb zapečený s nátierkou so syrom, mäsom, paradajkovou omáčkou a vyzerá podobne ako pizza. Teraz je to jedno z najobľúbenejších sýrskych jedál na svete a vynikajúco sa k tomu hodí šálka čaju.

Palmýra

Mnoho návštevníkov vynecháva Palmýru, pretože si vyžaduje dodatočný čas jazdy, ďalšie povolenia a samozrejme náklady. Niektorí vravia, že v Palmýre už nič nie je, že je zničená. Áno, Palmýra bola zničená, avšak nie zničená úplne. Najdôležitejší chrám tejto archeologickej pamiatky vyhodil ISIS do vzduchu, ale toto miesto je obrovské, väčšina jeho stavieb stále stojí a určite tu je čo obdivovať. Osobne mi toto miesto pripadalo neuveriteľné, takže si môžem len predstavovať, aké pôsobivé muselo byť pred zničením.

Lost your password?