+421 911 399 755
Ako si vybaviť víza do Sýrie
víza do Sýrie

Ako si vybaviť víza do Sýrie

Ako vybaviť víza do Sýrie? Ak chcete navštíviť Sýriu, musíte mať vízum. Keďže nemôžete cestovať úplne nezávisle (ako môžete napr. v Iráne), v súčasnosti budete potrebovať špeciálnu bezpečnostnú previerku, ktorú je potrebné zorganizovať prostredníctvom sprostredkovateľa alebo agentúry v Sýrii.

Víza do Sýrie – ako na to:

  • V prvom rade potrebujete pas platný ešte najmenej 6 mesiacov pri odchode zo Sýrie.
  • Žiadne nežiadúce pečiatky v pase. Vzťahy Izraela s okolitými Arabskými krajinami nie sú najlepšie vzhľadom na ich ďaleko do histórie siahajúce konflikty, preto vo veľa arabských krajinách netolerujú v pase pečiatku Izraela. Dnes už Izrael pri vstupe nedáva pečiatky do pasu, ale ešte pár rokov dozadu dával, preto si skontrolujte, že takúto pečiatku v pase skutočne nemáte. Ak áno, cestujte s iným pasom (na Slovensku môžete byť držiteľom dvoch cestovných pasov súčasne). Pozor však aj na pečiatky zo Sharm El Sheikhu (Egypt) alebo Aqaby (Jordánsko). To sú miesta, kde sa bežne prechádza hranica do Izraelu po súši, a tak je predpoklad, že ste tak aj skutočne spravili. A to je dostatočný dôvod neudeliť vám víza v Sýrii.
  • Ďalej budete potrebovať tzv. Security clearance. Ide o určitú bezpečnostnú previerku, ktorú si sami nezabezpečíte. Zabezpečí vám to vaša agentúra/sprievodca, ktorá/ktorý vás bude v Sýrii sprevádzať. Vybavenie trvá cca 2 týždne, tak na to pred príchodom myslite.
  • Pri príchode na hranice vás musí čakať váš sprievodca, ktorý prinesie bezpečnostnú previerku a pomôže vám vybaviť víza. Poplatok je 70 USD pre EÚ občanov. Treba ale počítať s tým, že aj agentúra môže niečo účtovať za bezpečnostnú previerku.
  • Dobrá správa je, že s našimi zájazdmi do Sýrie si nemusíte robiť starosti s vybavovaním víz ani sa stresovať tým, či vám niečo nebráni v ich získaní. Vybavíme ich za vás.
syria Bejrút 3

Do Sýrie môžete namiesto s bezpečnostnou previerkou skúsiť vstúpiť aj len s pozývacím listom od nejakého vášho známeho alebo miestneho obyvateľa, ktorý nie je oficiálnym sprievodcom. V takomto prípade však viete fungovať iba v hlavnom meste Damask. Cestovanie kdekoľvek inde po krajine mimo hlavného mesta bude pre vás v podstate nemožné kvôli obrovskému množstvu check-pointov, kde je potrebné preukázať sa dokumentáciou Ministerstva turizmu.

Dnes si viete víza okrem priamo na hranici vybaviť aj na sýrskych veľvyslanectvách a konzulátoch. Trvá to asi 4-6 týždňov, avšak dostanete len nálepku a skutočnú pečiatku povolenia vstupu dostanete opäť len po predložení bezpečnostnej previerky vašim sprievodcom, ktorý bude musieť byť prítomný pri tomto procese na hraniciach.

Určite nechoďte do Sýrie bez predom vybavenej bezpečnostnej previerky (Security clearance) dúfajúc, že sa nejako do krajiny dostanete. Aj keby ste nejakým spôsobom dostali vízum na hranici (čo si veľmi neviem predstaviť), bez bezpečnostnej previerky by ste nemohli nikam ísť – každý deň vás niekoľkokrát zastavia na kontrolu a váš sprievodca musí ukázať vaše aj svoje dokumenty.
Verím, že vám článok pomohol. Ostáva už len zaželať šťastnú cestu!

Lost your password?