+421 911 399 755
Tequila, ako sa tam dostať
Tequila, ako sa tam dostať

Tequila, ako sa tam dostať

Tequila Štát Jalisco v Mexiku je jedna z najlepších oblastí pre turistov a backpackerov, ktorí túžia vidieť skutočné Mexiko. Na ceste medzi Puerto Vallarta a Guadalajara je množstvo úžasných miest na preskúmanie, medzi inými aj Tequila. Čo robiť v Tequile si možete prečítať tu.Tequila, ako sa tam dostať

Tequila je vzdialená asi 1,5 hodiny jazdy z Guadalajara a existuje viacero možností, ako sa tam dostať. Už je na vás, ktorú si vyberiete, či cestujete na budget s obemdzeným rozpočtom, alebo máte predstavu skôr luxusnejšej návštevy.

1. Jose Cuervo Express z Guadalajara

Ako som už v inom článku o Tequile spomínala, spoločnosť José Cuervo stavila nielen na kvalitu svojej výroby, ale aj na starostlivosť o turistov. Niet sa prečo čudovať, že vypravila aj vlastný luxusný vlak z  Puerto Vallarta a Guadalajara do Tequily. Zaujímavosťou je, že je to jeden z úplne minimálneho množstva osobných vlakov v Mexiku vôbec. Tento druh dopravy v Mexiku nie je vyvinutý, vlaky, čo fungovali na prepravu pasažierov v minulosti zrušili. Ostalo pár trás a aj tie slúžia viac menej ako turistická atrakcia (napr. El Chepe do kaňonu Copper).

Experess José Cuervo prezývaný aj Tequila Express je skutočne najviac „cool“ možnosť, ako sa do Tequily dostať, ale! … zároveň tá najdrahšia. A to myslím fakt drahá. Cena lístku začína na sume 145 USD za úplne základný balík a končí niekde pri 300 USD za cestu. Podotýkam, cena je za jednosmernú jazdu. Lístok je síce spiatočný, ale naspäť sa vrátite autobusom. Čo treba mať na zreteli tiež, je že vlak premáva len jeden krát za týždeň, a to v sobotu. Môžete si vybrať z dvoch možností,  jazdu pri východe alebo západe slnka. No, znie to ako úplný gýč …. ale krááásny. Odporúčam však rezerváciu predom.

 

Aj keď sa jedná o dosť nákladnú možnosť, úprimne, cesta týmto vlakom je skutočne zážitok, obzvlášť, keď ste partia kamarátov. José Cuervo zo samotnej cesty vlakom spravili luxusnú atrakcii. Prechádzať nekonečnými agávovými poliami v luxusnom vlaku popíjajúc tequilu a koktail (podľa druhu lístka doslova až bezodné) pri západe slnka, tak tomu sa povie jedinečný zážitok.

Samozrejme, táto možnosť nie je pre tých, ktorí si prísne strážia svoj rozpočet, ale je to jednoznačne najlepšia možnosť, keď idete po zážitkoch a minúť takého peniaze vám nerobí problém.

2. Autobusom z Guadalajara do Tequily

Tak, poďme trochu nohami na zem. Aj tí, ktorí cestujú s obmedzeným rozpočtom môžu mať z celodenného výletu do Tequily úžasný zážitok a vôbec ich to nemusí zrujnovať. V Guadalajare sa trošku ťažšie zháňajú informácie a o možnosti cestovať do Tequily na vlastnú päsť bez auta. Budú vám tvrdiť, že jediná možnosť je kúpa celodennej tour organizovanej cestovnou spoločnosťou, hotelom, alebo hostelom. Úprimne, miestni sa sami niekedy nevyznajú vo svojej neprehľadnej miestnej verejnej doprave, tak by som im to za zlé veľmi nemala. Ale tu je odo mňa možnosť, ako sa dostať do Tequily na vlastnú päsť a najlacnejšie.

Zo stanice Antigua Estación Central v Guadalajara chodí autobus do Tequily každých 30- 60 minút (áno, presnejší grafikon neexistuje, a preto neexistuje ani možnosť napasovať sa na nejaký konkrétny autobus, ale tak vitajte v Mexiku, hlavne „no stress“). Spiatočný lístok vás vyjde $200 pesos, čo je asi 11 eur. Jedna cesta trvá približne 2 hodiny a je to určite tá najlepšia možnosť pre váš rozpočet pri vzatí do úvahy, že ide o priamy spoj. Lacnejšie colectivo by síce vyšlo ešte menej, ale nekonečné prestupy a čakania by skôr zničili váš deň. Autobus je úplne bezpečný, lístky si kúpite priamo u vodiča a dokonca sa dá platiť aj kartou.

3. BlaBlaCar z Guadalajara do Tequila

BlablaCra je koncept, ktorý bol veľmi populárny v Európe pred pár rokmi. Ale zatiaľ, čo v Európe je tento spôsob cestovania skôr na úpadku, v Mexiku žne aktuálne svoju slávu a medzi cestovateľmi, ale aj miestnymi, je veľmi obľúbený. Pointa spočíva v tom, že súkromný šofér, ktorý plánuje svoju cestu na miesto, kam by ste aj vy chceli ísť, ponúkne voľné miesta v aute za poplatok. Existuje aplikácie, cez ktorú si takého miesto viete zarezervovať a je to úplne bezpečný spôsob cestovania., Treba však určite čítať referencie k jednotlivým vodičom. BlaBlaCar z Guadalajara do Tequily vyjde okolo $3-4 USD za jednu cestu a zaplatíte buď cez aplikáciu alebo v hotovosti vodičovi. Tento spôsob je cenovo porovnateľný s autobusom, avšak určite rýchlejší. Ale, ako stále máme nejaké ale, nevýhodou je, že tak ako môžu byť autá do našej želanej destinácie k dispozícii, tak aj nemusia. Určite je dobré zarezervovať si miesto predom a mať pripravený aj plán B, ak by ste vodiča nezohnali.

4. Kúpite si tour do Tequila

Ak túžite po úplnej bezstarostnosti, žiadnom strese a verejnú dopravu nemáte veľmi v láske, táto možnosť je pre vás. Rezervovať si celodenný výlet do Tequily aj s programom cez agentúru v Guadalajara je veľmi populárne medzi turistami a tých agentúr je neúrekom. Vyberať si môžete podľa ceny, programu, čo ponúkajú, ale hlavne, takýto zájazd obsahuje transport z Guadalajara do Tequily a naspäť. Viac menej referencie, ktoré som počula na rôzne agentúry boli výborne, takže stúpiť vedľa s akoukoľvek z nich je skôr výnimka. A pokiaľ ste v Mexiku noví, alebo nie ste až takí zdatní cestovatelia, výlet so sprievodcom a kompletným programom je možnosť, ku ktorej ťažko nájdete lepšiu.

5. Šoférovať z Guadalajara do Tequila

Samozrejme, vždy je možnosť prenajať si auto. Tento spôsob má určite veľa výhod, mimo iné najmä tú, že vlastné auto vám dáva slobodu a môžete sa potúlať aj po miestach mimo hlavných ciest a povyberať si viac podľa vlastných záľub a tempa. Cesta medzi týmito dvoma mestami je v dobrej kondícii, je bezpečná a určite je to najrýchlejší spôsob ako sa do Tequily dostať. Napriek tomu, ja osobne by som si túto možnosť nevybrala. Prečo? Nie preto, že sa jedná o program s alkoholom a treba mať jedného dobrovoľníka, ktorí sa podujme si tieto radovánky odoprieť …priamo v Tequile …ach nie. Ale je to preto, že šoférovanie v Mexiku nemusí byť až tak v pohode, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je to skôr adrenalínový zážitok. Naťahovanie sa so skorumpovanými policajtami, ktorí doslova striehnu na cudzincov, za účelom vylákať z nich úplatok je bežná prax, bohužiaľ. Potom sú tu ešte ďalšie veci, pre ktoré sa šoférovanie v Mexiku nedá porovnať s inými krajinami, ale to je na samostatný článok. Každopádne, keď sa pre túto možnosť rozhodnete, nemusí to nutne skončiť zlou skúsenosťou, len sa treba trochu predom pripraviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?