+421 911 399 755
Cestovanie v Guatemale: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou
cestovanie v guatemale

Cestovanie v Guatemale: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou

Cestovanie v Guatemale: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred cestou

Cestovanie v Guatemale je neuveriteľné dobrodružstvo plné rozmanitosti a prekvapení. Môžete obdivovať dômyselné mayské ruiny v džungli, vydať sa na vrchol takmer 4 000 metrov vysokej sopky Acatenango či zasnene sa prechádzať krásnym koloniálnom mestom Antigua. Cesta po Guatemale dá do pozoru všetky vaše zmysly. Aby ste zo svojho výletu vyťažili maximum, tu je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako sa vydáte do Guatemaly. Vydajte sa na cestu dobre pripravení!

 

cestovanie v guatemale

#1 Najlepší čas na návštevu Guatemaly

Najlepší čas roka na plánovanie cesty do Guatemaly do značnej miery závisí od počasia. V Guatemale sú dve ročné obdobia: obdobie dažďov a obdobie sucha. Obdobie sucha trvá od novembra do apríla, takže je najlepší čas na návštevu Guatemaly. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra, pričom september a október sú najvlhkejšie mesiace. Ostatné mesiace obdobia dažďov sú menej daždivé, s občasnými silnými prehánkami hlavne ráno alebo večer, ale niekedy aj dlhšími obdobiami dažďa. Výhodou obdobia dažďov je, že je všetko krásne zelené a menej preplnené, čo má za následok nižšie ceny. Ja som cestovala po Quatemale zrovna v období dažďov a určite by som to znova neurobila inak.

Tip: Majte na pamäti, že december a apríl sú v Guatemale mimoriadne rušné. Najmä počas Semana Santa, týždeň pred Veľkou nocou, krajinu navštevujú ľudia z celého sveta na rôzne náboženské podujatia. Ak to chcete zažiť, rezervujte si všetko v dostatočnom predstihu a očakávajte vyššie ceny ako zvyčajne.

#2 Mayská kultúra v Guatemale

Z celej Strednej Ameriky je Guatemala miestom, kde stretnete najviac potomkov Mayov. Dnes sa v Guatemale stále hovorí 21 rôznymi mayskými jazykmi. Pozornosť tiež upúta farebné oblečenie, ktoré nosia najmä ženy. Typické sú zavinovacie sukne s topom v rôznych krásnych výrazných farbách a vzoroch. Dizajn sa líši podľa regiónov.

#3 Ako funguje doprava v Guatemale

Takmer každý cestuje v Guatemale autobusom a na výber máte hneď niekoľko typov. Známy miestny chicken bus je najlacnejší, ale zároveň aj najmenej pohodlný. Napriek tomu cestovanie slepačím autobusom je v Guatemale veľkým dobrodružstvom a za mňa zážitok, bez ktorého sa z Guatemaly neodchádza. Farebné autobusy sú preplnené miestnymi ľuďmi (niekedy aj nejakými tými sliepkami) a burácajúci motor a hlasné klaksóny robia poriadny hluk. Jazda má bezpochyby svoje čaro a niekoľkohodinová jazda vás nestojí viac ako pár dolárov.

Keďže Guatemala je pomerne veľká krajina, niektoré vzdialenosti medzi destináciami môžu byť obrovské. Na týchto dlhých trasách premávajú kyvadlové autobusy a luxusné zájazdové autobusy. Dostanete v nich väčší komfort vrátane klimatizácie, pohodlnejších sedadiel. Niektoré sa dajú rezervovať aj online. Veľkou výhodou je, že ide väčšinou o priame spoje medzi atrakciami avšak rátajte s tým, že turistické shuttle nie sú lacné ako by ste v Guatemale možno čakali a cena vás môže aj poriadne zaskočiť. Tieto autobusy sa často dajú rezervovať online alebo ich pre vás rezervuje vaše ubytovanie.

#4 Prineste si aj teplé oblečenie

Vďaka svojej polohe a početným výškovým rozdielom má Guatemala viacero podnebí. Nízko položené oblasti majú tropické podnebie. V destináciách ako Flores , Lanquin , Rio Dulce a El Paredon sa teploty pohybujú okolo 30 stupňov Celzia. Antigua a jazero Atitlán sa nachádzajú v nadmorskej výške približne 1500 metrov, preto sa tu vždy cítiť ako počas príjemného jarného dňa s teplotami od 16 do 25 stupňov Celzia. Ak pôjdete ešte vyššie, napríklad pri výstupe na sopku Acatenango , zakúsite aj chladné podnebie, pričom teploty na vrchole môžu klesnúť až k bodu mrazu.

#5 Guatemalská kuchyňa

Guatemalská kuchyňa vychádza z mayskej kultúry so značným španielskym vplyvom. V dennom menu nájdete veľa kukurice, mäsa a fazule. Na raňajky vyskúšajte desayuno tipico . Tieto tradičné raňajky pozostávajú z vyprážaných alebo miešaných vajec, čiernej fazule, paradajkovej salsy, lahodných sladkých vyprážaných banánov platano, kúska bieleho syra, podávané s kukuričnými tortillami. Na večeru si môžete objednať národné jedlo Guatemaly s názvom pepián . Toto chutné jedlo s ryžou, mäsom a zeleninou patrí niekde medzi guláš a kari. Počas dňa môžete ochutnať rôzne guatemalské občerstvenie, napríklad tamales . Ide o zmes kukuričnej múčky naplnenej mäsom, zabalenej a dusenej v banánovom liste.

#6 Je Guatemala bezpečná na cestovanie?

Guatemala je vo všeobecnosti veľmi bezpečnou destináciou, najmä ak budete nasledovať náš navrhnutý itinerár , ktorý vás zavedie do bezpečných destinácií. Napriek tomu sa nešťastné udalosti môžu stať kdekoľvek, preto je dobré byť ostražitý a používať zdravý rozum. V tichých oblastiach je lepšie nechodiť po tme sám a vyhnúť sa vystavovaniu drahého oblečenia, šperkov alebo fotoaparátov na verejnosti. Pri turistike sa určite odporúča byť v skupine. Guatemala sa však s dodržiavaním vyššie uvedených pravidiel dá označiť za bezpečnú krajinu a osobne som nezažila moment, keby som sa tam cítila nejako ohrozene.

Tip: Guatemala City je jediná destinácia označená ako nebezpečná. Preto je lepšie cestovať priamo do neďalekej Antiguy .

#7 Miestna mena, bankomaty a sprepitné

V Guatemale budete ako platidlo používať guatemalský quetzal, pomenovaný podľa národného symbolu Guatemaly, vtáka quetzala. Bankomaty sú dostupné po celej krajine, kde môžete ľahko vyberať peniaze pomocou debetnej karty Maestro alebo Visa. Odporúča sa vybrať čo najviac peňazí naraz, aby ste sa vyhli fixným poplatkom. Naproti tomu zmenárne fungujú v Guatelmale fakt zle. Resp. zmenárne nenájdete v Guatemale vôbec, peniaze si viete zameniť v banke, aj to len v niektorej. Zamieňajú len väčšie úplne nové nepopísané bankovkz od nominálnej hodnoty 50 dolárov alebo eur vyššie. Celé zamenenie môže byť aj hodinová záležitosť a nemajú problém vás bezdôvodne poslať preč bez zamenenia. Preto určite odporúčam radšej výber z bankomatu ako zámenu prinesenej hotovosti.

V reštaurácii je zvykom platiť sprepitné okolo 10 %. Toto odporúčané sprepitné, v španielčine nazývané „propina“, je zvyčajne už zahrnuté na vytlačenom účte, preto si ho vždy dôkladne skontrolujte, aby ste sa vyhli dvojitému sprepitnému.

#8 Guatemala sa perfektne kombinuje s Belize alebo Mexikom

Ak máte čas a chcete vidieť viac zo Strednej Ameriky, môžete jednoducho spojiť výlet do Guatemaly so susednými krajinami ako Mexiko alebo Belize . Hranicu ľahko prejdete autobusom. To môže byť komfortný ale aj dosť drahý shuttle, ktorí využívajú turisti. Alebo to môžete spraviť ako ja a presúvať sa chicken busmi alebo zbernými autobusmi pre miestnych colectivo.

Spojenie týchto krajín vytvára ešte vzrušujúcejší okružný výlet plný krásnej prírody a kultúry, ktorý vám umožní objaviť jedinečné čaro každej krajiny. Takýto kombinovaný výlet sa odporúča najmä vtedy, ak máte k dispozícii viac ako tri týždne.

#9 Konečný cestovný itinerár Guatemaly

Guatemalu som precestovala ako solo female traveler len s batohom na chrbte a s miestnymi autobusmi. Preto som pre vás vytvorila dokonalý cestovný itinerár pre Guatemalu . Za tri týždne vás tento itinerár zavedie na najkrajšie miesta a predstaví rozmanité aspekty krajiny. Navštívite koloniálne mestá, vodopády, mayské chrámy, sopky, jazerá a rieky. Vaša cesta bude nezabudnuteľná a úžasná, ako bola tá moja!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?