+421 911 399 755
JAR, NAMIBIA, BOTSWANA, ZIMBABWE, ZAMBIA
Poznávací zájazd JAR, NAMIBIA, BOTSWANA, ZIMBABWE, ZAMBIA

JAR, NAMIBIA, BOTSWANA, ZIMBABWE, ZAMBIA

JAR, NAMIBIA, BOTSWANA, ZIMBABWE, ZAMBIA

Zážitková cesta juhom Afriky, po stopách bušmenov a Hotentotov. Na terénnom aute či na minivane, púšťou hrajúcou farebným spektrom až po oranžové duny Sossusvlei, cez skalnaté rozsadliny po zelené národné parky, národy Damarov, Himbov, Ovambov, Šonov, Zuluov až po bielych Juhoafričanov či Afrikáncov. Slony na cestách, stejky z antilop na tanieri a k tomu osviežujúce pivo či lahodné víno. Na vlastnej koži zažijeme viackrát NAJ, NAJ, NAJ: NAJhlbší kaňon Afriky, NAJstaršiu púšť sveta, NAJväčší meteorit sveta, NAJširší neprerušený závoj vodopádov na svete, NAJstarší národný park Afriky.

TERMÍN:

13.08.2024 – 01.09.2024

5300€ 5 200 €

Skoré prihlásenie – platné do 12.04.2024
 
11.11.2024 – 30.11.2024

5300€5 200 €

Skoré prihlásenie – platné do 11.07.2024
Program:
 
1. deň:

Odlet z Viedne

Odlietame na ďalekú cestu do Južnej Afriky. Urobte si pohodlie a pozrite si v lietadle dobrý film.

2. deň:

Vitajte v Kapskom meste

Prílet do mesta na konci mysu, ktoré patrí do prvej desiatky najkrajších miesta sveta. Z panoramatického pohľadu určite. Ubytujeme sa v centre mesta zvanom aj „city bowl“, alebo v širšom centre v prístavnej časti mesta Victoria & Alfred Waterfront. Ikonická Stolová hora – symbol najstaršieho juhoafrického mesta. Táto hora sa pyšne týči nad mestom, vo výške 1086 m.n.m. Aj preto naše prvé kroky budú viesť na úpätie Stolovej hory. Vlastnými autami sa vyvezieme k stanici lanovky. Čaká nás krátka jazda lanovkou, ktorá sa počas stúpania otáča okolo svojej osi. Po výstupe nás čakajú tie najkrajšie výhľady na mesto v zátoke. Pohľady na Signal hill a Leviu hlavu, či na Dvanásť apoštolov a v pozadí sa črtajúci Robben Island – ostrov, kde strávil 18 rokov vo väzení najznámejší odporca apartheidu N.Mandela. Prejdeme sa okolo najstaršej stavby v celej Južnej Afrike – hradu Dobrej Nádeje a budeme pokračovať cez jednu z najstarších štvrtí Kapského mesta, malajská štvrť Bo-Kaap. Krivolaké uličky sú lemované pestrofarebnými fasádami domov, ktoré sú dodnes obývané prevažne miestnou moslimskou komunitou. Večer návšteva miestnej reštaurácie, kde budeme môcť prvýkrát ochutnať niečo naozaj africké. Stejk z antilopy, pštrosa či zebry, alebo ochutnáte mopanové húsenice ako delikatesu k orosenému pivu Castle? Váš skúsený sprievodca vám poradí tie najlepšie špeciality.

3. deň:

Mys Dobrej Nádeje

Po výdatných raňajkách, vyrážame na juh okolo Falošnej zátoky, pod horami Hotentotov na Mys Dobrej Nádeje. Vo Falošnej zátoke, kde žijú uškatce možno vidieť aj veľryby ako vráskavca dlhoplutvého, ktoré sa sem chodia páriť. Príchod na Cape Point s majákom, ktorý sa považuje za menej slávneho bratranca Mysu Dobrej nádeje. Príjemná dvojkilometrová prechádzka, okolo Diazovej pláže po slávnej skale až k naj-juhozápadnejšiemu bodu afrického kontinentu. Prvým Európanom, ktorý oboplával Mys dobrej nádeje bol portugalský moreplavec Bartolomeo Dias (Diaz) v roku 1488. Ten tomuto miestu dal názov „Mys búrok“ (Cabo das Tormentas). Neskôr kráľ Ján II. premenoval mys na „Mys dobrej nádeje“ (Cabo da Boa Esperança), pretože otváral cestu ďalej na východ. Povieme si príbehy o Bludnom Holanďanovi, budeme sa kochať rastlinstvom (fynbos), tak typickým pre oblasť Kapska. Stretávame drzé paviány a malé roztomilé damany. Tieto cicavce vzhľadom pripomínajú králika alebo väčšie morča, sú však zástupcom skupiny Afrotheria a ich najbližší príbuzný je slon. Tu ich volajú dassie, teda jazvec. 🙂 Je tu bežné vidieť pštrosa či zebru kapskú, nakoniec sme v národnom parku. Pri návrate sa zastavíme v Simon‘s Town – najväčšej juhoafrickej námornej základni a Boulders beach – rezervácie rozkošných tučniakov, motkajúcich sa na pláži, ktorých tu počítajú na tisícku. Podvečerný návrat do Cape Town. Dnes sa navečeriame v luxusnej prístavnej promenáde v Stolovej zátoke. Victoria & Alfred Waterfront. Bývalé námornícke doky sú premenené na nóbl časť mesta s obrovským nákupným centrom Victoria Wharf Shopping centre, s množstvom reštaurácií, pubov, krčmičiek a atrakcií. My navštívime našu obľúbenú reštauráciu Spur s tými najlepšími stejkami.

4. deň:

Cesta do divočiny Namíbie

Odchod na sever od Namíbie, pozdĺž pobrežia, po kvalitnej asfaltke od oblastí chovateľov dobytka, pestovateľov vína až po nekonečnú savanu do SPRINGBOKU – do oblastného mesta NAMAQUALANDU. Tu nakúpime zásoby v obchodnom dome Spar. Čaká nás hraničný priechod Vioolsdrift – Noordwoewer, prekročíme rieku Orange. A sme v Namíbii. Krajina sa razom mení, pohľady na typickú polopúštnú Aloe dichotoma, známu aj ako tulcový strom, ktorá je ikonickým symbol celej Namíbie. Pôvodní obyvatelia, Sanovia (bušmeni) si z jeho konárov vyrábali tulce na svoje šípy. Takmer žiadne autá, púštne scenérie KALAHARI. Za hranicou sa presvedčíme aj o tom, ako rýchlo zapadá slnko v Afrike. Cesta asfaltom skončí a posledné kilometre prejdeme po prašnej ceste až do nášho komfortného ubytovania v divočine.

5. deň:

Druhý najhlbší kaňon sveta

Druhý najhlbší kaňon sveta – FISH RIVER CANYONU. Presun na vyhliadku Hobas, odkiaľ budeme pozorovať kľukatiacu sa rieku Fish v obrovskom kaňone. Dĺžka Fish River Canyonu je 160 km, šírka 27 km a hĺbka v priemere 550 metrov. Odtiaľ pokračujeme smerom na Keetmanshop. Pozrieme si starý kostol, ktorí postavili osadníci po založení mesta. Zastavíme na benzínovej pumpe a doplníme zásoby vody. Potom pokračujeme smerom na Maltahöhe, kde sa nachystáme na pravú chuť Afriky. Prejdeme na prašnú cestu. Hornatou oblasťou Hardap, cez púšť Namib – najstaršou púšťou na svete, budú sa nám prelínať úchvatné scenérie pieskovej a kamennej krajiny až prídeme do neobyčajnej oázy, kde si oddýchneme po náročnej jazde. Už dnes budeme prechádzať cez NP Namib-Nakluft. Cestou národným parkom budeme vyhľadávať pštrosy, priamorožce alebo vzácne zebry horské. Dnešný deň bude cestovateľsky plnohodnotný a na naše ubytovanie prídeme pred západom slnka.

6.-8. deň:

Duny Sossusvlei

Presun do nášho kempu strateného v divočine. Romantická Afrika! NAMIB NAUKLUFT PARK. Prvé stretnutia s priamorožcami a s Antilopami skákavými. Východ slnka nad obrovskými oranžovými pieskovými dunami v SOSSUSVLEI a v DEADVLEI Vás zaručene dostane! SESRIEM KAŇON. SOLITAIRE, mesto uprostred púšte s tradičnou nemeckou štrúdľou a s africkou pohostinnosťou. Po prašných cestách púšte do kúpeľného mesta. SWAKOPMUND – nemecké kúpeľné mesto s názvami ulíc po nemeckých panovníkoch, so skvelým pivom Hansa, mestská veža, reštaurácie na pobreží a nezabudnuteľná atmosféra. POBREŽIE KOSTIER a obrovská kolónia uškatcov a návšteva Cape Cross.

9.-10. deň:

Banské mesto Tsumeb

Oblasť Damarlandu. Sekundovať nám bude masív pohoria BRANDBERG s najvyšším vrchom Namíbie. Až 45 000 krováckych malieb! Skalná maľba WHITE LADY. Cestou uvidíme ženy z kmeňa Herero a ženy „hore bez“ z kmeňa Himba. Príchod a ubytovanie sa pri NP ETOSHA. Kto uvidí prvý slona, nosorožca, leoparda a leva? Obed v bývalej vojenskej pevnosti NAMUTONI so zaujímavou históriou a môžeme pokračovať v našom safari. TSUMEB – banské mesto s nádherným parkom a náš hotel s bazénom.

11. deň:

Najväčší meteorit sveta – Hoba

Po raňajkách opúšťame mestečko Tsumeb a po asfaltovej C42 pokračujeme na Grootfontein (Veľký prameň), aby sme objavili najväčší meteorit sveta – Hoba. Až päťdesiat ton takmer čistého železa v roku 1920 pristávalo miestnemu farmárovi na pozemok, keď oral svoje polia. Za tie roky, návštevníci tohto unikátu si odpílili a tak zmenšili meteorit na súča Po raňajkách po asfaltovej C42 pokračujeme na Grootfontein (Veľký prameň), aby sme objavili najväčší meteorit sveta – Hoba. Až päťdesiat ton takmer čistého železa v roku 1920 pristávalo miestnemu farmárovi na pozemok, keď oral svoje polia. Za tie roky, návštevníci tohto unikátu si odpílili a tak zmenšili meteorit na súčasnú podobu. Popri kvalitnej ceste sledujeme všadeprítomné farmárske ploty s kravami a ovcami. Budeme prechádzať územím kmeňa Kavango. Sme v najúrodnejšej časti Namíbie, miestni sa venujú pestovaniu ciroku a kukurice. Zastavíme sa v meste Rundu, ležiacom na slávnej rieke Okavango. Toto mesto susedí s dnes už bývalou portugalskou kolóniou – Angolou. Nefalšovaná africká atmosféra. Dnešný deň ukončíme na severe Namíbie s komfortnej lodge pri rieke Okavango, neďaleko známych vodopádov Popa Falls. Pre záujemcov vybavíme plavbu loďou po rieke Okavango.

12. deň:

Safari v NP Chobe

Po raňajkách presun prenajatou dopravou na hranice s Botswanou. Cesta trvá niečo cez hodinu. Absolvujeme všetky potrebné hraničné záležitosti, prestup do safari áut a vyrážame do Botswany – krajiny diamantov a slonov. Celodenné safari v druhom najväčšom národnom parku Botswany – NP Chobe, ktorý je domovom viac ako 50 tisíc slonov. Jazda na autách 4×4 s miestnym skúseným rangerom. Otvorená savana, ale aj mopanový a akáciový les, ktorý je znateľne poznačený, že slony sú tu všade prítomné. Dostávame sa až na breh rieky Chobe, kde sa pasú stáda byvolov, vodáriek, rozsiahle čriedy impál či najnebezpečnejšie zviera Afriky – hroch. Budeme mať šťastie a uvidíme aj leva odpočívajúceho po nočnom love? Rovnako vidieť žirafu v jej prirodzenom prostredí je veľký zážitok. Presun na obed, do luxusného 4* rezortu, kde sa dosýta naobedujeme, aby sme mohli pokračovať v poobedných hodinách vo vodnom safari. Budeme sa plaviť loďou po rieke Chobe, k plávajúcemu ostrovu Sedudu, kde sa zvyknú pásť čriedy byvolov, vodárky a hrochy. Slony častokrát prebrodia rieku a spásajú bujnú zeleň ostrova. Svojho času bol pre tento ostrov, na ktorý si nárokovala aj Namíbia vážnym sporom medzi Botswanou a Namíbiou. Po medzinárodnom súdnom tribunály pripadol tento ostrov práve Botswane. A my si tu môžeme dokonale užívať život zvierat z bezprostrednej blízkosti. Návrat na hotel v neskorších poobedných hodinách a večerný oddych pri pive na našej lodge.

13. deň:

Magické Viktóriine vodopády

Príchod na hranicu so Zimbabwe. Po absolvovaní colnej kontroly a zakúpení víz priamo u colného úradníka pokračujeme do mesta Victoria Falls. Príchod na hotel. Po zložení batožiny, kratučkej aklimatizácie, odchádzame na prehliadku vodopádov. Náš komfortný hotel sa nachádza priamo v centre mestečka Victoria Falls, na skok od trhu s remeselnými výrobkami. Drevené a kamenné sošky, tkaniny s typickými africkými motívmi a suveníry, ktoré potešia každého cestovateľa. Náš hotel leží neďaleko od burácajúcich vodopádov a v období, kedy je veľa vody na vodopádoch jasne vidíme obrovský „kúdeľ dymu“ nad hlavným vodopádom. Neopakovateľné prírodné divadlo začína! Návšteva Victoria Falls ležiacich na africkom veľtoku ZAMBEZI, ležiacich na hranici Zimbabwe a Zambie. Mosi oa tunya v preklade z domorodého jazyka: Dym, ktorý hrmí je naozaj výstižný. Viac ako 1700 metrov široké vodopády, padajúce do hĺbky 100 metrov. Ideme po stopách škótskeho misionára, lekára a cestovateľa, ktorý v roku 1855 objavil tento dokonalý prírodný skvost a pomenoval ich po obľúbenej anglickej kráľovne Viktórii. Pred majestátnou sochou Davida Livingstona, vzdáme hold človeku, ktorý okrem svojich objavov na čiernom kontinente, významne sa pričinil o zrušenie otroctva v Afrike. Hrozivé dunenie padajúcich vôd v Diablovom hrdle, dúha nad Hlavným vodopádom, stúpajúce kvapky vody až do výšky 100 metrov (prší nám aj zdola:-) a stovky metrov chodníka kľukatiaceho sa cez dažďový les. Tu nie je ničím nezvyčajným naraziť na prasa bradavičnaté, paviána či lesoňa (miestna antilopa). Prichádzame na koniec vodopádov, sme na danger point. Križovatka, kde rieka Zambezi vteká do Batoka gorge, pohľady aj na zambijskú stranu vodopádov. Mentálna príprava pri pohľade na spodný tok rieky Zambezi, kde budeme raftovať! Opúšťame najkrajšie vodopády, ktoré boli v 2008 zaradené medzi 7 prírodných divov sveta. Sprievodca vás bezpečne prevedie hranicou a smerujeme do Zambie. Prichádzame na takmer 200 metrov dlhý most, ktorý spája dve bývalé Rodézie, dnes Zimbabwe a Zambiu. Most dokončený v roku 1905, bol inaugurovaný synom Charlesa Darwina. „You are entering Zambia“ nachádzame sa na moste, po ktorom prechádzajú peši ľudia z jednej hranice na druhú a čulo obchodujú. Pod nami v divokých perejách sa vlní štvrtá najväčšia rieka Afriky – Zambezi. A v strede mosta je klietka, odkiaľ odvážlivci skáču strmhlav dole bungee jump. Skúsime to aj my? Podpíšeme revers, na pravé predlaktie nám fixou napíšu údaje o hmotnosti a ideme na to. Návrat na hotel a po intenzívnom dni, ideme na spoločnú večeru. Skvelé stejky, miestne pivo či víno a naša prvá noc pod hviezdami Južného kríža.

14. deň:

Rafting na rieke Zambezi.

V tento deň nás čaká rafting na rieke Zambezi. Dôležitá informácia na začiatok. Rafting na rieke Zambezi je vhodný aj pre tých, ktorí nikdy predtým neraftovali. O to je ten zážitok silnejší. Raftujeme na najlepšej rieke sveta. V nádhernom prostredí hlbokého kaňona Batoka, po pravej strane Zimbabwe, po ľavej strane Zambia a pred nami pereje, ktorých názvy hovoria jasnou rečou. Absolvujeme pereje od stupňa obtiažnosti tri po stupeň päť. Držte si klobúky, teda prilby. Varný hrniec, Zabudnutie, Terminátor I, II, Diablova záchodová misa, Polnočná večera, Double trouble, Škrípajúce čeľuste smrti či Schody do neba to sú názvy perejí, ktoré nás na našej plavbe čakajú…Vykúpeme sa v divokých vlnách Zambezi či zvládneme absolvovať 20 km plavbu bez prevrátenia člna? V poobedných hodinách upokojíme adrenalín na príjemnej a pokojnej plavbe na Zambezi. Na hornom toku Zambezi je rieka široká okolo 150 metrov, voda tečie pokojne a my v diaľke len počujeme hrmenie padajúcich vôd Viktoriiných vodopádov. Plavba katamaránom pri západe slnka. Budeme sa plaviť medzi krokodílmi a hrochmi a popíjať pritom nápoje, čo nám hrdlo ráči. Gin s vychladeným tonikom chutí najlepšie. Návrat na naše ubytovanie už za tmy, ale za to vždy v tej najlepšej nálade.

15. deň:

Výlet na Livingstonov ostrov

Vodopády si budeme mať možnosť pozrieť ešte raz, tentokrát zo zambijskej strany. Možnosť výletu na Livingstonov ostrov, odkiaľ slávny cestovateľ prvýkrát uvidel vodopády. (Ak by ste mali záujem ísť na tento ostrov, treba dať vedieť sprievodcovi na začiatku zájazdu, aby túto aktivitu mohol dopredu zabookovať). Na trhoch v meste uspokojíme naše materiálne „ja“ a nakúpime nádherné suveníry za bezkonkurenčné ceny. Helikoptérou si budeme mať možnosť prezrieť tento krásny div prírody aj z vtáčej perspektívy. Večer ako rozlúčka so Zimbabwe, odporúčame sa ísť najesť a zabaviť sa do Boma dinner show – ide o reštauráciu spojenú so zážitkom, kde okrem širokého sortimentu jedla formou švédskych stolov je aj sprievodný program. Uvidíte tu tradičné zimbabwianské tance a piesne a naučíte sa bubnovať na tradičných afrických bubnoch.

16.-18. deň:

Výhľady z Panorama route

Čaká nás prechod cez Botswanu späť do Juhoafrickej republiky. Presun do GRASKOPU, kde ochutnáme famózne palacinky. Čarovné výhľady po famóznej PANORAMA ROUTE. Blyde River Canyon – tretí najväčší kaňon sveta. God´s Window a Bourke´s Luck Potholes – krásne prírodné útvary. A na koniec našej nezabudnuteľnej africkej anabázy to najlepšie! KRUGER NATIONAL PARK – rozkladá sa na 2 miliónoch hektárov a je zároveň najstarším parkom v Afrike. Celodenné safari.

19. deň:

Pretória

A sme v hlavnom meste – PRETÓRIA a naša prehliadka mesta. Sídlo prezidenta UNION BUILDING umiestnené na najvyššom kopci v meste, nádherné výhľady na mesto. PALACE OF JUSTICE je miesto, kde bol v roku 1963 odsúdený na doživotie N. Mandela. Church square a rodný dom Paula Krugera – otca búrskeho obyvateľstva, nádherné stromoradia s exotickými palisandrami. Pozývame Vás na dobrú večeru, na stejky.

20. deň:

Rozlúčka s Afrikou

Odlet do Európy a prílet do Viedne.

CENA ZAHŔŇA

 • Medzinárodnú letenku
 • Batožinu do podpalubia
 • Sprievodcov CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Kvalitnú klimatizovanú dopravu (minivany) + pohonné hmoty
 • Cestné poplatky a poplatky na hraniciach
 • Ubytovanie v kvalitných 3* a 4* hoteloch a štýlových lodžiách s raňajkami
 • Safari v NP Etosha
 • Safari v NP Chobe a NP Kruger v otvorených autách uspôsobených na vyhľadávanie divých zvierat
 • Safari plavba po rieke Chobe s obedom
 • Lanovku na Stolovú horu v Kapskom meste
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
CENA NEZAHŔŇA
 • Fakultatívne výlety
 • Víza (pred zájazdom sa vybavujú – víza Namíbia – 100 €, víza JAR – organizačné zabezpečenie a podanie žiadosti na víza do JAR (platí pre občanov SR) – 25 €)
 • Vstupné
 • Strava mimo uvedenej
 • Poistenie liečebných nákladov
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?