+421 911 399 755
Cestovanie do Bolívie – čo by ste mali vedieť pred cestou
Cestovanie do Bolívie - čo by ste mali vedieť pred cestou

Cestovanie do Bolívie – čo by ste mali vedieť pred cestou

Cestovanie do Bolívie – čo by ste mali vedieť pred cestou

Plánujete cestovanie do Bolívie? Potom je tu 15 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako tam pôjdete.

Z krajín Južnej Ameriky menšia, avšak pre Európanov stále veľká, no najmä  krásna Bolívia je jednou z najlacnejších krajín na cestovanie na tomto kontinente.

Bolívia, plná úžasných prírodných a kultúrnych krás, je skutočne raj pre samostatných cestovateľov, s množstvom dobrodružstva, možnosťou naučiť sa španielsky a úžasným kultúrnym dedičstvom.

Určite sa však oplatí vedieť pár vecí predtým, ako sa tam vyberiete. Po to ako som sama precestovala Bolíviu môžete plne dôverovať mojim radám a možno sa vyvarovať niektorým chybám.

#1 Cestovanie do Bolívie je lacné!

Prvá vec, ktorú treba vedieť pri cestovaní do Bolívie, je, že na veľké potešenie ľudí, ktorí si dávajú pozor na rozpočet, je Bolívia neuveriteľne lacná krajina na cestovanie.

V skutočnosti je to určite najlacnejšia krajina v Južnej Amerike, v ktorej som bola, a rýchlo dodávam, že je to možno jedna z najlacnejších krajín, v ktorých som bol na celom svete! Priemerne som tu minula oko 20 € za deň (čo je oveľa menej ako v Peru napríklad), vďaka čomu je Bolívia neuveriteľne cenovo dostupná. 

#2 Zdržte sa organizovaných výletov

Jeden zo spôsobov, ako sa mi podarilo udržať nízky rozpočet pri cestovaní po Bolívii, bolo obmedziť platených „tours“. Úprimne povedané, veľa spoločností vám skúša predať zájazdy po celej krajine hneď pri príchode, alebo zájazdy do miest ako Uyuni, ktoré však začínajú v La Paz.

Iste, ak sa ponáhľate a chcete maž cestovanie pohodlné, môžete si takéto zájazdy zakúpiť, určite majú svoje miesto. Celkovo je však Bolívia veľmi ľahkou krajinou na cestovanie, na samostatné a nezávislé cestovanie na rôzne miesta po celej krajine a používanie verejnej dopravy je veľmi jednoduché. Ak sa chcete držať nízkeho rozpočtu, moja rada je použiť verejnú dopravu všade, kde je  to možné, a potom zakúpiť len také výlety, ktoré nevyhnutne musíte, napr. no soľné pláne Uyuni.

A najdôležitejšie, najlepšiu ponuku pre ktorýkoľvek zájazd vždy nájdete v samotnej destinácii a nikdy nie v La Paz, kde sú všetky tours predražené.

 

#3 Jedzte lokálne

Ďalším spôsobom, ako môžete pri cestovaní do Bolívie ušetriť, je jesť tam kde jedia miestni.

Myslím tým, vydajte sa po uliciach a nájdite trhy a pouličné stánky, ktoré predávajú chutné miestne jedlá. Inými slovami, vyhýbajte sa „gringovým“ kaviarňam a držte sa ochutnávky bolívijskej kuchyne na miestny spôsob! Ďalšou skvelou voľbou, ako znížiť náklady na jedlo, je vybrať si hostel, ktorý zahŕňa bezplatné raňajky!

 

#4 Navštívte Bolíviu aspoň na 10 dní

Ak chcete vyvážiť náklady s objavovaním Bolívie, potom by som vám odporučila aspoň 10 dní v tejto krajine – ak môžete, tak až 1 mesiac! Väčšina európskych držiteľov pasov dostane pri vstupe 30-dňové bezplatné vízum – tak to treba využiť! J

Dlhší pobyt v krajine vám vždy pomôže získať lepší prehľad v ponukách a tým aj lepšie ceny. Bolívia je často prehliadaná v mnohých cestovných itinerároch Južnej Ameriky, a je len akousi prechodnou krajinou na ceste z Peru do Čile a cestovatelia nedávajú tomuto malému klenotu ani týždeň. A verte mi, Bolívia stojí za to si ju zamilovať!

#5 Je to bezpečné!

Bolívia je malá, ale aj veľmi bezpečná. Aspoň čo sa týka miestnych ľudí.

Mimo veľkých miest je život veľmi vidiecky a ľudia sú vždy ochotní zastaviť sa a pomôcť vám.

Vec, na ktorú si v tejto krajine musíte dávať pozor, sú protesty, politické akcie a, ako som zistila,  aj vojenské prevraty! Aj keď som sa v skutočnosti necítila nijako ohrozene, alebo v nebezpečenstve, ale keď sa pri vás rozvinie nejaký prevrat, veľmi to sťažuje cestovanie, pretože zátarasy vám úplne zamedzia používať niektoré cesty. Treba si urobiť vopred prieskum o tom, čo sa v krajine deje.

#6 Príď po zemi z Peru, Čile alebo Argentíny

Medzinárodné lety v rámci Južnej Ameriky (teda medzi juhoamerickými štátmi) dokážu byť šialene drahé, takže ďalším tipom, pred udržanie rozpočtu (a svojej  uhlíkovej stopy) na nízkej úrovni, je autobus medzi susednými krajinami, ak cestujete po Južnej Amerike. Prekročenie pozemných hraníc medzi susedným Peru, Argentínou a Čile je v skutočnosti veľmi jednoduché a dá sa ľahko uskutočniť verejnou dopravou alebo prostredníctvom spoločností ako Peru Hop .

Ja som napríklad do Bolívie prišla z Peru – a teda začala som v meste Copacabana (skvelé miesto na preskúmanie jazera Titicaca na strane Bolívie).

 

#7 Môžete využiť vnútroštátne lety

Pokiaľ máte veľmi naponáhlo (aj keď to nie je najekologickejšie) môžete z La Paz do Uyuni využiť vnútroštátne lety v rámci Bolívie. Najlepšie ceny získate, ak si letenkou zakúpite v predstihu a vyhľadať ju môžete napríklad na Skyscanner

#8 Jednodňový výlet do Uyuni

Do Uyuni si môžete urobiť aj jednodňový výlet. Iste, 3-4 dňový vás zavedie hlboko púšte Atacama v rámci svojej prehliadky Uyuni. Ale pokiaľ nemáte dostatok času, alebo máte veľmi obmedzený rozpočet, tie najkrajšie miesta tejto divokej soľnej planiny môžete vidieť aj za jeden deň.

#9 Zabaľte si čelovku

Výpadky prúdu sú v Bolívii veľmi bežné a ak podnikáte nejaké výlety na odľahlé miesta, napríklad cez noc v Uyuni alebo v Amazónii, určite dobrú čelovku oceníte.  

#10 Kedy navštíviť Bolíviu

Najobľúbenejším obdobím na návštevu Bolívie je takzvaná hlavná Andská sezóna, ktorá trvá od júna do septembra. V tomto období je síce najchladnejšie, ale je tu zároveň aj najmenej zrážok, čo znamená, že je skvelé počasie na turistiku a vychutnávanie si vysokohorskej scenérie Bolívie.

Ale tiež to znamená viac turistov a trochu vyššie ceny. Preto veľmi odporúčam cestovanie do Bolíviev čase medzi TOP sezónou a OFF sezónou, tj od apríla do mája a od októbra do novembra.

Toto sú skvelé mesiace na cestovanie po Bolívii, počasie by malo byť stále dobré, ceny sú v tomto čase nižšie a väčšina pamiatok nie je príliš preplnená!

#11 Bolívijský Boliviano

Mena v Bolívii je Boliviano  J (BOB)

Bolivianos si môžete zameniť na hraniciach, vybrať si ich z bankomatu po príchode alebo si ich vymeniť v susednej krajine pár dní pred príchodom. Ak je možné, tak nezamieňajte na letisku, kurz je tam samozrejme notoricky zlý! 

#12 Miestna SIM karta

Odporúčam si po príchode zaobstarať miestnu SIM kartu, a oplatí sa aj vtedy, ak cestujete po Bolívii čo i len týždeň. Sú super lacné, ľahko dostupné a nebudete ľutovať!

Ale pokiaľ mate radi aj trochu dobrodružstva a nepotrebujete byť stále online, ako napríklad ja, Bolívia je úplne v pohode zvládnuteľná aj bez miestnej SIM karty. V hoteloch a hosteloch sú dostupné wifi, niekedy aj v diaľkových autobusoch. Odporúčam stihnuť si offline mapy maps.me a budete v pohode.

#13 Choďte na bezplatnú prehliadku mesta

 V mnohých obľúbených destináciách v Bolívii, najmä v mestách ako La Paz alebo Sucre, fungujú bezplatné pešie prehliadky s miestnymi obyvateľmi – sprievodcami, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť. Nielenže sú lacné áno bezplatné, ale na konci treba dať svojmu sprievodcovi malé sprepitné), ale sú tiež skvelým spôsobom, ako získať miestne informácie a podporiť jednotlivcov, často študentov, jazykovo aj finančne. Kedy a kde sa konajú tieto prehliadky vám poradia vo vašom hosteli. 

#14 Oplatí sa naučiť sa španielčinu

Áno, takmer každý, kto pracuje v cestovnom ruchu v Bolívii, najmä ak je mladý, bude hovoriť veľmi dobre po anglicky, ale okrem toho bude veľa miestnych ľudí hovoriť svojím pôvodným jazykom a španielčinou, inak známou ako Castellano .

Ak si teda chcete cestovanie po Bolívii naozaj užiť a vyťažiť zo svojich skúseností čo najviac nakupovaním na miestnych trhoch, chatovaním s taxikármi a rozhovormi so spolucestujúcimi v autobuse, určite vám pomôže mať aspoň základy španielčiny.

Ak máte viac času, môžete zvážiť kurzy španielčiny priamo v Bolívii, ktoré sú za veľmi prijateľné ceny. Opäť to pomáha udržateľne podporovať miestne podniky a jednotlivcov.

#14 Cestovanie solo žena – také jednoduché

Cestovala som po Bolívii ako solo female traveler – teda solo žena a moja skúsenosť bola úžasná. Príjemná a  veľmi bezpečná. Nikdy ma neobťažovali na ulici, a hoci som si vždy zachoval zdravý rozum a vyhýbala sa zbytočným rizikám, ako napríklad chodenie po nociach sama vonku, krajinu som považoval aza veľmi bezpečnú a veľmi priateľskú. 

#15 Premýšľajte o svojom obliekaní

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam od ľudí, ktorí chcú cestovať po Bolívii, sa týka štandardov obliekania. A hoci toto je Južná Amerika a väčšina ľudí je hlboko veriacich, pravidlá obliekania nie sú príliš prísne.

Chcem tým povedať, že Bolívijské ženy sa určite obliekajú vo všeobecnosti veľmi cudne – so zakrytými nohami a rukami a často s klobúkom – áno, tradičný odev, ktorý v tejto krajine stále veľa vidno a je to úžasné. Ale od turistov sa neočakáva, že budú robiť to isté. Vo všeobecnosti pohodlné nohavice a tričko a šatku okolo krku je ideálna voľba. Treba si uvedomiť, že väčšina krajiny sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške a jednoducho tam nie je tak horúco, ako by možno niekto chcel – najmä nie v noci!

POZOR, je tiež dobré chrániť sa pred skutočne silným UV žiarením v tak vysokej nadmorskej výške (väčšinou nad 2500 m), takže si treba zabezpečiť, aby boli vaše nohy, ramená a dekolt zakryté a používať ochranné krémy.

ŠŤASTNÚ CESTU!

  

 

 

 

 

Bara

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?