+421 911 399 755
Cestovanie po Nikarague – najlepší itinerár
Cestovanie po Nikarague - najlepší itinerár

Cestovanie po Nikarague – najlepší itinerár

Cestovanie po Nikarague – najlepší itinerár

Cestovanie po Nikarague je čistý pôžitok, a to z jednoduchého dôvodu – stále tu môžete zažiť autentickú atmosféru Strednej Ameriky. Je to jedna z najlacnejších a najbezpečnejších krajín v regióne a väčšina vzdialeností je taká krátka, že nikdy nebudete musieť cestovať dlho, aby ste sa dostali na ďalšie krásne miesto. To robí z Nikaraguy ideálnu cestovateľskú destináciu, ktorú mnohí ľudia spájajú v rámci tripu s Guatemalou alebo Kostarikou a Panamou. V tomto článku sa s vami podelím o môj ideálny itinerár pre cestovanie do Nikaraguy, ktorý vám umožní navštíviť tie najkrajšie miesta krajiny. Vitajte v Nikarague!

Prečo si vybrať práve cestovanie po Nikarague?

Nikaragua je krajinou farebných koloniálnych miest, krásnych jazier a gigantických sopiek. Niet divu, že táto destinácia si rýchlo získava obľubu medzi cestovateľmi, ktorí chcú zažiť skutočnú Strednú Ameriku ešte nezaťaženú a nezničenú turizmom. Je to úžasne autentické miesto, miestne obyvateľstvo je neskutočne priateľské a budete sa tu cítiť vítaní. Koloniálne mestá dýchajú atmosférou a ak hľadáte prírodu, narazíte na tie najkrajšie scenérie. Sopky, sopky a ešte raz sopky. Je ich až 19! Cestovanie po Nikarague je neuveriteľne rozmanité a ideálna destinácia pre každého, kto má chuť aj na trochu dobrodružstva. Veď čo si budeme hovoriť, sme v Strednej Amerike. Určite si nemusíte rezervovať organizovaný výlet, pretože cestovanie po Nikarague je veľmi jednoduché a hlavne zábavné na vlastnú päsť.

Doprava v  Nikarague

Takmer všetky destinácie v Nikarague sú blízko seba, čo uľahčuje cestovanie po krajine miestnymi autobusmi. V celej Nikaragui nájdete takzvané „chicken“ autobusy. Ide o staré americké školské autobusy natreté najrôznejšími pestrými farbami. Svoju prezývku dostali preto, že miestni často nosia v autobuse sliepky. Tieto staré autobusy nie sú príliš pohodlné, ale určite je to najlepší autentický zážitok. Ja osobne som cestovanie chicken busmi zbožňovala a precestovala som s nimi celú Strednú Ameriku. Je to zábavný zážitok a nestojí vás takmer nič. Za dvojhodinovú jazdu zaplatíte približne 3 doláre. Okrem slepačích autobusov tu premávajú aj miestne minivany – colectino, ktoré premávajú medzi mnohými destináciami. Sú o niečo drahšie, ponúkajú trochu väčší komfort. Fungujú na systéme – keď sa naplnia, odchádzajú. Niekedy dokážu čakať aj hodinu, kým sa minivan naplní. Medzi hlavnými destináciami hotely a hostely ponúkajú aj turistické shuttle busy. Tie sú najdrahšie (násobne drahšie), ale zase na druhej strane sú vhodné pre tých, ktorí sa na dobrodružstvo necítia.

Koľko týždňov potrebujete na cestovanie po Nikarague?

Ak si chcete pokojne užiť všetky krásne destinácie v Nikarague, budete na tento itinerár potrebovať niečo vyše troch týždňov. Ak máte menej času, túto trasu ľahko zvládnete za necelé dva týždne, ak vynecháte ostrov Little Corn Island.  Do Nicaraguy sa dostanete buď cez medzinárodné letisko v Manague, alebo po súši z El Salvador (cez Hoduras) či opačne z Kostariky. Dokonca z El Salvador sa viete dostať do Nicaraguy aj loďou celkom dobrým spojom.

 Keď letíte do Nikaraguy, vaša cesta začína v hlavnom meste Managua. Toto nie je miesto, kde sa budete chcieť dlho zdržiavať. Avšak nie je to ani také nebezpečné a nezaujímané mesto ako napríklad Guatemala City . V Mangue sa oplatí stráviť deň/dva. Jednak na nabratie síl po dlhom lete a tiež môžete navštíviť pár zaujímavých miest, napríklad krásne koloniálne kostoly, miestne trhy a krásne záhrady.

Leon

Či už ste nadšenec histórie, vyhľadávač vzrušenia alebo milovník architektúry, očarujúce mesto Leon má čo ponúknuť každému cestovateľovi. Leon je rozhodne moje najobľúbenejšie mesto v Nicarague.  Najvyhľadávanejšou aktivitou v Leone je výstup na sopku Cerro Negro a následne sánkovanie na sopečnom piesku dole po sopke vysokou rýchlosťou približne 1,3 km dlhú trať. Zaručený adrenalín! Ak ste o niečo menej dobrodružní, v Leone nájdete množstvo ďalších príjemných vecí. Preskúmajte krásne koloniálne centrum, spoznajte históriu počas bezplatnej pešej prehliadky a prejdite sa po streche impozantnej katedrály Leon. V tomto meste sa ponoríte do bohatej kultúry a tradícií Nikaraguy. 

Granada

Granada je najstaršie mesto v Nikarague a mnohí ho milujú pre svoju dobre zachovanú koloniálnu architektúru, živú kultúru a útulnú atmosféru. Všade, kam sa pozriete, uvidíte budovy vo všetkých farbách dúhy a je tu nespočetné množstvo útulných reštaurácií, kaviarní a barov. Okrem kultúrnych pamiatok slúži Granada aj ako výborný strategický bod pre ostatné výlety do okolia ako ostrovov okolo Isletas de Granada. Tu si môžete zajazdiť na kajaku a máte veľkú šancu zahliadnuť divokú zver. Určite navštívte neďalekú sopku Masaya. K tejto sopke sa môžete dostať tak blízko, že môžete vidieť bublajúcu lávu v kráteri. Okrem toho existuje mnoho ďalších . Obľúbený je aj trek okolo krátera sopky Mombacho či návšteva nádherného jazera Laguna de Apoyo.

Ostrov Ometepe

Ostrov Isla de Ometepe sa nachádza uprostred jazera Nikaragua a tvoria ho dve sopky, ktoré rástli spolu. Život na ostrove Isla de Ometepe je úžasne nekomplikovaný a všetko tam plynie o niečo pomalšie. Naskočte na bicykel alebo skúter a preskúmajte najkrajšie miesta tohto jedinečného ostrova. Vylezte na jeden z najvyšších vodopádov v Nikarague alebo si prenajmite kajak a počas západu slnka hľadajte kajmany, opice a tropické vtáky. Isla de Ometepe je destinácia, ktorá by nemala chýbať vo vašom itinerári počas cestovania po Nikaragui.  Určite skúste túru na niektorú z dvoch sopiek Concepción a Madreras, alebo kľudne aj na obe. Concepción je činná sopka a k výstupu potrebujete miestneho sprievodcu. Na Maderas ako vyhasnutú sopku môžete ísť aj sami. Na ostrove je množstvo hostelov zasadených priamo v džungli.

San Juan del Sur

Toto malé mestečko v Tichom oceáne je pre každého, kto miluje leňošenie na pláži, surfovanie a zábavné večierky. Každú nedeľu je nedeľa Funday a koná sa najväčšia bazénová párty v Strednej Amerike. Hneď za mestom nájdete niekoľko jedinečných hostelov a hotelov priamo uprostred prírody. Tu sa zobudíte na zvuky tropických vtákov a pri troche šťastia môžete vidieť opice, ktoré sa hojdajú z vašej hojdacej siete. Určite zvážte hodiny surfovania, toto miesto je na to ako stvorené.

Malý kukuričný ostrov

Nikaragua nie je úplne vychýrená krásnymi plážami, ale je tu jedna destinácia, kde ich nájdete. Ostrov Little Corn Island sa nachádza asi 70 km od karibského pobrežia a je tropickým rajom. Nikde inde v Nikarague nenájdete také krásne pláže a modré more. Nedotknutý ostrov má uvoľnenú kultúru a budete mať pocit, že  sa tu zastavil čas.

Cesta tam vám zaberie nejaký čas a peniaze, pretože najprv musíte letieť na ostrov Big Corn Island a potom sa loďou vydať za jeho menším súrodencom. Preto návštevu ostrova odporúčam, keď máte minimálne týždeň z vášho času tomuto ostrovu venovať. Najlepší čas na návštevu ostrova Little Corn Island je počas obdobia sucha medzi januárom a aprílom. Po zvyšok roka je vysoká pravdepodobnosť tropických búrok, takže sa to až tak neodporúča. Ale ľudia ho aj tak navštevujú a sú spokojní. 

Tak už vám len prajem šťastnú cestu do Nicaraguy!

Bara

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?