+421 911 399 755
Návšteva TIKALU v Guatemale
Návšteva TIKALU v Guatemale

Návšteva TIKALU v Guatemale

Návšteva TIKALU v Guatemale

Tikal je snáď najfascinujúcejšie miesto v Guatemale. Počas návštevy tohto starobylého mayského mesta sa dozviete veľa o dômyselných chrámoch a živote Mayov. To však nie je všetko, pretože džungľa, v ktorej sa Tikal nachádza, je tiež jedným z najlepších miest v Guatemale na pozorovanie divokej zveri. Je domovom tukanov, opíc, mravčiarov, púm a mnohých ďalších zvierat. Keď budete z opusteného kráľovstva sledovať východ slnka, budete počuť zavýjanie opíc a občas okolo preletia skupinky papagájov. Existuje veľa rôznych možností na návštevu parku. A s vami sa podelím o praktické tipy, ako čo najlepšie využiť vašu návštevu Tikalu.

Návšteva TIKALU v Guatemale

Návšteva Tikalu v Guatemale – história skratke

Existencia Tikalu ako malej dedinky sa datuje okolo 700 pred Kristom- Neskôr sa rozrástol na jedno z najväčších a najmocnejších kráľovstiev v histórii Mayov. Odhaduje sa, že populácia a svojom vrchole mala až 100 000 ľudí.

Mayovia boli vo svojej dobe zdatní matematici. Postavili chrámy zosúladené s astronomickými javmi, ako je slnovrat a poloha mesiaca. To im umožnilo vytvoriť kalendárny systém na sledovanie dátumov, ročných období a dôležitých udalostí, ktoré používali na plánovanie poľnohospodárstva, náboženských sviatkov a iných aktivít.

Chrámy sa tiež používali na uctievanie bohov, vykonávanie rituálov a obetovanie. Okrem toho boli chrámy primárne spojené s vládnucou elitou a slúžili ako symboly moci a autority. Keď sa počas prehliadky ponoríte do histórie Mayov, zistíte, že sa dôkladne premýšľalo o tom, ako, prečo a kde boli chrámy postavené tak, ako boli. To vám dáva zaujímavý pohľad na to, ako ľudia žili a interagovali s prírodou, vierou a politickou mocou.

Tikal bol však v 10. storočí opustený, pohltila ho džungľa. Bolo to kvôli konfliktu s konkurenčným kráľovstvom? Bolo to kvôli suchu? Dôvody sú dodnes neisté a príčina záhadou. S ohľadom na to bude vaša návšteva Tikalu ešte zaujímavejšia. Mesto zostalo skryté v džungli až do jeho znovuobjavenia v 20. storočí. Dnes je Tikal na zozname svetového dedičstva UNESCO a cestovatelia z celého sveta navštevujú staroveké ruiny, aby sa dozvedeli viac o fascinujúcej mayskej civilizácii.

Prehliadka so sprievodcom alebo na vlastnú päsť?

Národný park Tikal sa rozkladá na ploche 575 kilometrov štvorcových a nachádza sa v srdci guatemalskej džungli. Je taký veľký, že sa tam nemáte problém aj stratiť. V dedinách Flores a El Remate nájdete veľa touroperátorov. Ak sa nechcete viazať na skupinu alebo plán výletov, môžete Tikal preskúmať aj na vlastnú päsť. Nižšie popisujem obe možnosti.

Organizovaná prehliadka so sprievodcom je ideálny spôsob, ako vidieť všetky najlepšie miesta parku. Dozviete sa všetko o živote Mayov, o množstve chrámov a budov v parku. Vaša doprava je zabezpečená a sprievodca presne pozná najlepšiu trasu cez park. Dohliadajú na to, aby sa jednotlivé skupiny čo najviac vyhýbali a aby ste aj vy mali niekedy chrámy pre seba. Sprievodcovia sú veľmi zruční aj v pozorovaní divokej zveri v okolí, takže okrem zaujímavej hodiny histórie získate aj príjemný zážitok z džungle.

Rôzne zájazdy

Na svoju návštevu Tikalu v Guatemale si v rámci organizovanej prehliadky môžete vybrať niekoľko rôznych jednodňových zájazdov.

Prehliadka  Východ slnka: Z Flores odchádzate minibusom okolo 03:00, aby ste boli na vrchole chrámu v starovekom mayskom kráľovstve včas, aby ste boli svedkami nádherného východu slnka. V parku ste jediní a takýto lístok je aj trochu drahší.

Prehliadka Early Bird: Pri tejto prehliadke odchádzate z Flores okolo 04:30, aby ste preskúmali park v rannom svetle. Do parku vchádzate o 6:00.

Denná prehliadka: Nechce sa vám skoro vstávať? Môžete tiež odísť v rôznych doobedných časoch. Nevýhoda je, že v tom čase sa stretá v Tikale najviac turistov a slnko počas obeda skutočne páli.

Prehliadka pri západe slnka: Pri tejto prehliadke odchádzate z Flores okolo 12:00, aby ste popoludní preskúmali park a skončili nádherným západom slnka medzi slávnymi mayskými chrámami.

Magické svetlo východu alebo západu slnka je vždy odporúčaním pri návšteve špeciálnych miest, akým je Tikal. Ale počasie je premenlivé a môže sa vám stať, že bude oblačnosť, a tak východ alebo západ slnka nemusí byť až taký pôsobivý. Early Bird Tour je za mňa najlepšou voľbou. Park je stále prázdny, teplota je príjemná a môžete si Tikal vychutnať naplno.

Celý výlet aj s cestou trvá celkovo približne 8 hodín. Lístok do Tikal si vždy treba kúpiť online, či už idete s organizovanou skupinou alebo sami, a to najmenej deň vopred. Prípadne vám môže pomôcť váš tour operátor. Lístok sa nedá kúpiť na mieste, tak na to určite myslite. Prechádzkou parkom strávite okolo 4 hodín, prejdete okolo rôznych chrámov a palácov. Sprievodca má veľa zaujímavých informácií o každom chráme, vysvetľuje, prečo bol postavený a jeho presnú funkciu. 

Na niektoré stavby môžete aj vyliezť, čí sa vám naskytne nádherný výhľad na Tikal. Zároveň nepochybne uvidíte lietať tukany a medzi stromami hojdajúce sa opice.

Spoznávanie chrámov na vlastnú päsť

Ak by ste chceli preskúmať rozsiahly komplex Tikal na vlastnú päsť, je to tiež ľahko možné. Nevýhodou nezávislej návštevy Tikalu je, že prídete o všetky základné informácie, čo môže spôsobiť, že vaša návšteva bude o niečo menej zaujímavá. Ale na druhej strane, pokiaľ si naštudujete o návšteve parku niečo sami, alebo už máte za sebou návštevy mayských pamiatok napr. z Mexika, budete úplne v pohode aj keď park navštívite solo. Výhodou je, že sa nemusíte prispôsobovať skupine, môžete ísť vlastným tempom a doslova sa „stratiť“ na tomto mystickom mieste. Kyvadlovú dopravu do Tikalu a späť si môžete rezervovať v akomkoľvek hosteli, hoteli alebo cestovnej kancelárii vo Flores a El Remate. Pre tých najväčších dobrodruhov  odporúčam ísť verejnou dopravou z pevninskej časti Flores, ale počítajte s veľa zástavkami a prestupovaním. V konečnom dôsledku tento druh transportu pre tento prípad nie je až taký efektívny.

 Tri rôzne lístky

Denný lístok: Platí pre návštevu počas bežných otváracích hodín od 06:00 – 18:00 (Q150). V tomto časovom rozmedzí sa môžete prejsť parkom bez sprievodcu.

Vstupenka na východ slnka: Umožňuje vám vstúpiť do parku pred bežnými otváracími hodinami, od 04:30 do 6:00, aby ste boli svedkami východu slnka (cena + Q100 k bežnému lístku).

Vstupenka na západ slnka: Umožňuje vám zostať v parku neskôr, ako je bežné otváracie hodiny, medzi 17:00 – 20:00, aby ste mohli sledovať západ slnka (cena je tak isto + Q100 k bežnému lístku).

Ak sa chcete pohybovať parkom mimo bežných otváracích hodín, vždy potrebujete sprievodcu. Takže východ a západ slnka v Tikal je možný len so sprievodcom. Počas bežných otváracích hodín môžete objavovať Tikal bez sprievodcu.

TIPY na cestu

  • Do parku si určite vezmite cestovný pas. Budete ho potrebovať, aby ste sa identifikovali pri vstupe.
  • Repelent proti komárom. Najmä pri východe a západe slnka, ale aj počas dňa sa vám repelent viac než zíde, keďže sa nachádzate uprostred džungle. Komáre priťahuje aj tmavé oblečenie, preto je lepšie nosiť niečo svetlé alebo farebné.
  • Opaľovací krém a klobúk alebo šiltovku na ochranu pred slnkom, pretože môže byť poriadne horúco!
  • Dostatok hotovosti, keďže v Tikale nie sú žiadne bankomaty a prípadné suveníry kúpite len za hotovosť.
  • Dostatok vody a nejaké občerstvenie. V parku nie sú žiadne reštaurácie ani obchody; jedlo a nápoje nájdete pri vchode iba počas oficiálnych otváracích hodín.

POZOR – Vstup je pre miestnych v nedeľu zdarma. Takže majte na pamäti, že v ten deň je TIKAL veľmi rušný a je preto dobré zvoliť si iný deň svojej návštevy.

Bara

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?