+421 911 399 755
Najlepší itinerár pre Guatemalu

Najlepší itinerár pre Guatemalu

Najlepší itinerár pre Guatemalu

Guatemala je jednou z najrozmanitejších destinácií v Strednej Amerike. S mojim cestovným itinerárom do Guatemaly prejdete všetky najkrajšie miesta, ktoré táto krajina ponúka. To zahŕňa púšťanie sa do džungle, výstup na sopku, užívanie si pláže, objavovanie očarujúcich miest, objavovanie fascinujúcej mayskej kultúry a spoznávanie bohatej histórie krajiny. Guatemala ponúka niečo pre každý typ cestovateľa s jednoduchými možnosťami cestovania a nádychom dobrodružstva. Je tu veľa čo objavovať a najkrajšie miesta zdieľa len malá skupina spolucestujúcich. Zaujíma vás, čo Guatemala ponúka? Pozrite si dokonalý cestovný itinerár s tipmi pre Guatemalu nižšie!

Doprava pre cestovný itinerár Guatemaly

Takmer každý cestuje po Guatemale autobusom. Na kratšie vzdialenosti môžete využiť miestne „chicken buses“, čo sú staré americké školské autobusy, ktoré sa v Guatemale stále bežne používajú. Na dlhšie vzdialenosti sú k dispozícii aj pohodlnejšie autobusy a špeciálne kyvadlové autobusy (shuttle bus) pre turistov. Tie sú drahšie, ale oveľa rýchlejšie na dlhšie vzdialenosti. Chicken busmi musíte často prestupovať a stoja doslova na „každom rohu“. Taxíky a tuk-tuky sú ľahko dostupné v mestách a obciach a ponúkajú cenovo dostupnú dopravu z bodu A do bodu B.

Koľko času potrebujete na tento cestovný itinerár?

Ak chcete obsiahnuť celý cestovný itinerár Guatemaly, odporúčam vyhradiť si aspoň tri týždne. To vám poskytne dostatok času na preskúmanie týchto destinácií a ich okolia. Ak máte viac času, môžete tento cestovný itinerár spojiť aj s niektorým z našich itinerárov do Mexika alebo Belize. Ak máte menej času, je lepšie niektoré miesta preskočiť a radšej si poriadne užiť len niektoré z ich.

Mesto Guatemala

Pokiaľ prichádzate do Guatemaly letecky, vaša cesta sa vždy začína v Guatemala City. Guatemala City je najmenej bezpečné mesto v Guatemale a nie je ani obzvlášť krásne alebo útulné. Preto odporúčam cestovať rovno z letiska do Antiguy, kam je to len hodina cesty. Dostanete sa tam ľahko taxíkom alebo a váš trip môžete začať v najkrajšom meste Guatemaly.

Antigua


Vitajte v meste večnej jari. Antigua je krásne malebné mesto plné impozantných koloniálnych budov. V roku 1773 bolo mesto prestavané po tom, čo ho takmer zničilo silné zemetrasenie. Antigua sa nachádza v nadmorskej výške 1500 metrov  a má príjemnú klímu po celý rok. Denné teploty sa zvyčajne pohybujú od 22 do 26 stupňov Celzia, zatiaľ čo večery sa ochladia na približne 10 až 15 stupňov Celzia. Vďaka tomu je ideálnym miestom na objavovanie Guatemaly a zotavenie sa z letu. Pozrite si naše tipy pre Antiguu a zistite, čo sa dá tam robiť.

El Paredon

Guatemala možno nie je známa svojimi krásnymi plážami, ale je tu jedno pobrežné miesto, ktoré by ste si určite mali pridať do svojho cestovného itinerára. El Paredon je destináciou, kde si môžete oddýchnuť s nohami v piesku. Zahrajte si plážový volejbal, vezmite si lekciu surfovania alebo si vychutnajte koktail v hojdacej sieti. Priamo na pláži zoženiete množstvo útulných ubytovaní.

Jazero Atitlán

Ďalším cieľom v cestovnom itinerári je jazero Atitlán. Toto je jedno z najkrajších jazier na svete, kde si viete vychutnať veľkolepé západy slnka. Okolo jazera sa vynímajú tri mohutné sopky. Pozdĺž nájdete niekoľko dedín, z ktorých každá má svoj vlastný charakter. Či už hľadáte živú atmosféru, pokoj, prírodu alebo kultúru, všetko nájdete práve tu. 

Lanquin & Semuc Champey

Z dediny Lanquin môžete navštíviť Semuc Champey, úchvatnú prírodnú oblasť ukrytú uprostred guatemalských hôr. Cesta sem trvá nejaký čas, ale dlhá cesta autobusom stojí za to. Cez džungľu preteká Rio Cahabón, rieka s azúrovo modrou vodou, početnými vodopádmi a vápencovými terasami tvoriacimi prírodné jazierka. Je ťažké si predstaviť, že toto čarovné miesto vzniklo prirodzene. Splavte sa po rieke na nafúknutej pneumatike traktora alebo preskúmajte rôzne vodopády, bazény a jaskyne. Všetko o tom sa dozviete v mojom článku s tipmi na Lanquin & Semuc Champey.

Flores

Z Lanquinu pokračuje cestovný itinerár na sever Guatemaly. Tu nájdete Flores, malý ostrov nachádzajúci sa v jazere Peten Itza. Toto je najobľúbenejšia základňa pre návštevu starovekého mayského mesta Tikal. Ostrov je plný starých budov pomaľovaných rôznymi veselými farbami. Flores má fantastickú atmosféru a je tu množstvo vynikajúcich reštaurácií a zábavných barov. Z Lanquin do Flores vám to potrvá 9 hodín autobusom.

Tikal

Niektorí ľudia prichádzajú do Guatemaly špeciálne kvôli Tikalu.  Ide o starobylé mayské mesto a svojim charakterom sa radí k Petre v Jordánsku, Angkor Watu v Kambodži alebo chrámom Bagan v Mjanmarsku. Nájdete tu desiatky mayských chrámov, z ktorých niektoré dosahujú výšku až 42 metrov. Preskúmajte najkrajšie chrámy so sprievodcom a dozviete sa všetko o mayskej kultúre a fascinujúcej histórii tohto starovekého kráľovstva. Na niektoré chrámy môžete dokonca vyliezť, a keďže sú hlboko v džungli, pravdepodobne tu stretnete mnoho zvierat, ako sú opice, tukany, tarantuly a farebné vtáky. Plánovanie návštevy Tikalu sa dá urobiť rôznymi spôsobmi a je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Preto si určite vopred pozrite moje tipy na Tikal .

Rio Dulce

Predtým ako sa vrátite do Guatemala City najskôr sa zastavte  pri Rio Dulce. Táto rieka sa vlieva do karibského pobrežia neďaleko rybárskej dediny Livingston. Ak máte radi krásnu prírodu, Rio Dulce je tým najlepším miestom, kde môžete svoj výlet uzavrieť. Pozdĺž brehu rieky nájdete najkrajšie chaty s bungalovmi v džungli. Zaveste si hojdaciu sieť nad vodou a vychutnajte si zvuky džungle, alebo pádlujte na kajaku a preskúmajte úzke kanály okolo rieky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?