+421 911 399 755
Soľná pláň Salar de Uyuni – čo vedieť pred cestou
Návšteva Salar de Uyuni a čo vedieť pred cestou

Soľná pláň Salar de Uyuni – čo vedieť pred cestou

Soľná pláň Salar de Uyuni – čo vedieť pred cestou

Jedno z mojich absolútne TOP miest v Južnej Amerike  je bezpochyby soľná pláň Salar de Uyuni. Táto plochá, rozľahlá krajina akoby z iného sveta, ktorá sa nachádza vysoko v Bolívijskom Altiplane, je skutočne nezabudnuteľná a určite by ste si ju nemali nechať ujsť počas vašej cesty do tejto časti sveta.

Salar de Uyuni je kvôli svojmu odľahlému a nehostinnému terénu najlepšie dostupný vozidlami 4×4 a naozaj je najlepšie zažiť ho ako súčasť organizovanej prehliadky alebo teda „tour“.  A to ako zanietená sólo cestovateľka musím fakt priznať, že toto je ten najlepší spôsob, ako vidieť tieto nádherné soľné pláne.

Ak teda čoskoro mierite do tejto časti Bolívie, prečítajte si tento článok, kde nájdete úplný prehľad o tom, aký druh zájazdu si vybrať, ako si ho zarezervovať a zorganizovať, koľko zaplatiť, čo si zbaliť a celú hromadu ďalších tipov čerpaných z mojej osobnej skúsenosti s cestovaním do tejto nádhernej časti sveta ako sólo backpackerky …

Prečo navštíviť Salar de Uyuni?

Bolívijská Salar de Uyuni je jednou z najväčších soľných plání na svete. Táto obrovská krajina vo vysokej nadmorskej výške, ktorá sa siaha kam až oko dovidí, bývala súčasťou prehistorického jazera.

Výsledkom vysychania počas tisícov rokov je takmer 11 000 km2 ploché biele územie, pripomínajúce krajinu z inej planéty. Nie je preto prekvapením, že ide o jedno z najoslnivejších miest Južnej Ameriky.

Niet teda pochýb, že toto miesto na vašom zozname skrátka byť musí!

Kde je Salar de Uyuni?

Salar de Uyuni sa nachádza na juhu Bolívie v Južnej Amerike. Salar de Uyuni, ktorá je súčasťou provincie Potosi a blízko argentínskych a čilských hraníc, je miestom, kde mnohí cestovatelia začínajú alebo končia svoje cestovanie po Bolívii. Prejsť po zemi do Čile či Argentíny je jednoduché a bežné. Uyuni v Bolívii je hlavné prístupové mesto pre návštevu soľných plání a nachádza sa blízko čilských hraníc.

Možnosť je aj mesto Tupiza ako alternatíva a nachádza sa o niečo ďalej a bližšie k hranici s Argentínou.

Nadmorská výška

Ďalšia dôležitá vec, ktorú treba vedieť pred návštevou Salar de Uyuni je, že táto andská soľná pláň sa nachádza v pomerne vysokej nadmorskej výške! Áno, až 3 656 m.n.m., a teda sa treba na to trochu pripraviť. Telo si musí zvyknúť na veľkú nadmorskú výšku, kde nedostatok kyslíka vo vzduchu spôsobuje, že sa budete cítiť zle. Dôrazne odporúčam aklimatizáciu a nejaký čas strávený v nadmorskej výške (buď v bolívijskej vysočine, na severe Čile alebo v severnej Argentíne). Ja som svoju aklimatizáciu absolvovala už v Ekvádore a Peru, kde som v takýchto výškach strávila niekoľko mesiacov. Ale na vlastné oči som videla, ako veľmi dokáže byť človeku zle, keď túto aklimatizáciu podcení. A nie je to nič pekné! V skutočnosti môžu byť problémy spojený s vysokou nadmorskou výškou tak vážne, že vedú k hospitalizácii a dokonca k smrti. 

Kedy navštíviť soľnú pláň Salar de Uyuni?

Klíma a počasie v Salar de Uyuni je vždy zaujímavá téma. Suché, púštne podnebie tu môže byť mimoriadne slnečné s teplotami výrazne nad 20 stupňov Celzia počas dňa. Ale v noci teplota klesá a vzduch sa rýchlo ochladzuje – často teploty klesajú pod nulu, najmä v najchladnejších mesiacoch júl a august. Teplotný rozdiel medzi dňom a nocou je extrémny. Takže v podstate jediným faktorom pri rozhodovaní o tom, kedy sa sem vydať, je ročné obdobie, a to mokré alebo suché. Či chcete zažiť Salar de Uyuni ako vyleštené zrkadlo alebo suchú vykryštalizovanú plochu do krásnych hexagónov.

Suché mesiace v Bolívii trvajú od mája do októbra, kým mokré obdobie trvá od decembra do marca.

Medzitým, v mesiacoch apríl a november, sa počasie mení a môže byť suché alebo vlhké!

Väčšina turistov sa vydáva na zájazdy Salar de Uyuni počas obdobia sucha, keď je celá oblasť (a krajina) veľmi dostupná. Aj keď sú to zároveň tie najchladnejšie mesiace, dni sú nádherne slnečné, jasná obloha a viditeľnosť na celú soľnú pláň výborná.

Na druhej strane, počas vlhkých mesiacov môže byť doprava po tomto teréne náročnejšia a nie všetky časti soľnej pláne sú dostupné. Návštevníkov však odmenení neuveriteľnými reflexnými pohľadmi, pretože niekoľko centimetrová vrstva vody z dažďov, ktorá sa drží na vrchu soľnej pláne Uyuni, ju pravidelne premieňa na najväčšie zrkadlo na svete!

Ak sa vydáte na prehliadku Salar de Uyuni v mesiacoch apríl alebo november môžete zažiť obe tváre pláne alebo jednu z nich … to je už prekvapenie od prírody.

Ako sa tam dostať

Prvá vec, ktorú treba povedať je, že pri návšteve bolívijských soľných plání by ste sa mali naozaj vybrať cestou organizovaných „tours“. V odľahlom a pustom prostredí, ktoré si vyžaduje vozidlo s pohonom 4×4, sa niektorí cestovatelia rozhodnú ísť na vlastnú päsť, ale šanca, že sa stratia a zároveň neuvidia tie najlepšie miesta pláne je obrovská. Navyše musia mať dobré zásoby paliva, jedla a vody.

V skutočnosti si môžete vybrať z viacerých typov zájazdov, ale základné sú dva.

#1 Prehliadka Salar de Uyuni a San Pedro de Atacama – 3 dni

Kúsok od Uyuni v Bolívii sa nachádza púšť San Pedro de Atacama v Čile a mnohí ľudia spájajú tieto 2 atrakcie dohromady a navštevujú ich v rámci toho istého výletu. Preto si môžete rezervovať zájazdy, ktoré zahŕňajú obe tieto miesta, t. j. Uyuni a Atacama ako súčasť 3-dňového výletu.

Tieto 3-dňové zájazdy do Salar De Uyuni začínajú buď v bolívijských mestách Uyuni, Tupiza alebo v čilskej destinácii Atacama, v závislosti od toho, ktorým smerom cestujete. Takýto zájazd vyzerá asi tak, že sa  pripojíte k malému počtu ďalších cestujúcich vo vozidle s pohonom 4×4, zahŕňa ubytovanie na 2 noci na soľnej pláni a 3 jedlá denne. Väčšina 3-dňových zájazdov je jednosmerných z Atacamy do Uyuni (alebo naopak) s prechodom hraníc, ktorý je už v itineráry. Ale niektoré 3-dňové zájazdy sa vracajú naspäť do Uyuni bez prechodu hraníc a vlastne nikdy nevstúpia na územie Čile.

#2 Prehliadka Salar de Uyuni – 1 deň

Pokiaľ nemáte veľa času, prípadne obmedzený rozpočet, stále môžete zažiť prekrásnu Salar de Uyuni za jeden deň. Ide o najlacnejšiu a najkratšiu možnosť, ktorá začína a končí v bolívijskom prístupovom mestečku Uyuni. Zvyčajne trvá od 10:00 do 18:00 a pripojíte k malej skupine ďalších cestujúcich vo vozidle s pohonom 4×4. Jednodňové výlety v Uyuni pokrývajú všetky hlavné atrakcie bolívijských soľných plání vrátane vlakového cintorína, artézskeho trhu, soľného hotela, vlajkovej stanice, perspektívneho fotenia, kaktusového ostrova a úžasného západu slnka.

Zopár rád ešte na záver

Určite je dôležité dobre sa obliecť. Vzhľadom na veľký teplotný rozdiel počas dňa a tiež na to, že vyrazíte asi skoro ráno, teplé oblečenie je nevyhnutné. Tým myslím naozaj teplé, teplú vetrovku, čiapku, rukavice. Oblečenie treba vrstviť a byť pripravení na to, že počas dňa môže byť horúco. Nezabudnite si opaľovací krém, pokrývku hlavy, slnečné okuliare a veľa vody.

Keďže na okraji Soľných plání nájdete niekoľko remeselných trhov, je dobrý nápad priniesť si so sebou hotovosť na nejaké suveníry. Bankomaty v tejto časti určite nenájdete.

Ak si chcete zájazd zakúpiť lacnejšie, určite ho kupujte v Uyuni. V La Paz bude cena oveľa vyššia hlavne preto, že je to oveľa ďalej. Dobré je vedieť aj to, že všetky CK, ktoré predávajú zájazdy do Uyuni sú vlastne agentúry, ktoré sa v konečnom dôsledku dohadujú s vodičmi v danej oblasti. To znamená, že povesť agentúry nie je až taká dôležitá,  ako skôr šťastie,  na akého vodiča/sprievodcu natrafíte.

Tak! Teraz už môžete smelo vyraziť za zážitkom. Užite si to!
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lost your password?